Rzecznik PSP: kadra SGSP miała możliwość wykonania testów na koronawirusa

15 kwietnia 2020, 11:05
SGSP, fot Fot. pchor. Dominik Kruk:SGSP
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pchor. Dominik Kruk/SGSP

Kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie miała możliwość przebadania się na obecność koronawirusa - poinformował rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. kpt. Krzysztof Batorski. W środę rano z SGSP wyjechali ostatni podchorążowie. W strażackiej szkole zostało 127 podchorążych, z czego 11 spośród jest izolowanych w pojedynczych pokojach. Powodem jest niejednoznaczny wynik badań pod kątem koronawirusa.

Po przebadaniu wszystkich podchorążych Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zakażenie koronawirusem potwierdzono u 47 osób. Osoby te przebywają w izolatorium w Warszawie, pozą uczelnią. Pozostałych objęto kwarantanną. Część z nich przebywa w szkole, część zdecydowano przewieźć do różnych jednostek w kraju.

Batorski podkreślił, że testy zostały wykonane u wszystkich osób, które były obecne w szkole. Dodał, że możliwość przebadania miała również cała kadra Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej publikacji portalu Onet, według którego kierownictwo jednostki oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna MSWiA pominęła dwie grupy. Chodzi o pracowników cywilnych szkoły oraz strażaków, którzy w ostatnich tygodniach pełnili służbę z podchorążymi, którzy obecnie przebywają na kwarantannie. 

W środę rano dwoma autokarami wyruszył transport ostatnich 17 podchorążych z SGPSP. Podchorążowie - podobnie jak ich koledzy, którzy zostali przetransportowani wcześniej - trafią do ośrodków szkoleniowych lub szkół pożarniczych w województwach: mazowieckim, śląskim, warmińsko-mazurskim i kujawsko-pomorskim, m.in. do ośrodka szkolenia w Pionkach, szkoły w Bydgoszczy lub do Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie.

W SGSP zostało 127 podchorążych, zaś do ośrodków przewieziono 176. Wszyscy są zostali objęci kwarantanną. Przebywają w dwuosobowych pokojach, gdzie - jak zapewnia PSP - mają zapewnione wyżywienie i możliwość całodobowej konsultacji lekarskiej.

Jedenastu spośród tych, którzy kwarantannę spędzają w szkole w Warszawie, jest izolowanych w pojedynczych pokojach. Powodem jest niejednoznaczny wynik badań pod kątem koronawirusa.

O tym, że wszyscy podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej zostaną poddani testom, straż pożarna poinformowała w sobotę. Bezpośrednią przyczyną było potwierdzenie zakażenia u pierwszych dziesięciu podchorążych. Jak zapewniał podczas wczorajszej rozmowy z InfoSecurity24.pl st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy KG PSP, "wszystkie badania zostaną ponownie przeprowadzone w ciągu 7-9 dni". 

W związku z wykryciem koronawirusa u części podchorążych Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Andrzej Bartkowiak podjął decyzję o złożeniu wniosku o zdymisjonowanie prorektora-zastępcy komendanta Szkoły Głównej Służby Pożarniczej ds. operacyjnych st. bryg. Jarosława Zarzyckiego. Decyzją szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego prorektor został odwołany.

Sytuacja w strażackiej szkole zmusiła też kierownictwo PSP do zawieszenia działalności szkolnej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Jak mówił wczoraj w rozmowie z InfoSecurity24.pl st. kpt. Batorski "szkolna jednostka ratowniczo-gaśnicza nie funkcjonuje, a jej rejon operacyjny przejęły inne sąsiadujące z nią warszawskie JRG". Jak wynika z informacji przekazanej przez warszawską straż pożarną, zadanie JRG SGSP przejęła warszawska JRG 6. 

PAP/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
...
czwartek, 16 kwietnia 2020, 11:11

Pytanie, dlaczego władze uczelni nie pozwalają lub nie ubiegają się o decyzję do Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę domową pod nadzorem Policji? Wielu rodziców studentów posiada możliwość bezpiecznej kwarantanny w oddzielnych mieszkaniach na terenie Warszawy. Trzymanie podchorążych w dwuosobowych pokojach bez własnego węzła sanitarnego będzie skutkowało dalszym rozprzestrzenianiem się choroby aż dojdzie do 100%. Jeśli nie posiadają odpowiednich warunków lokalowych do izolacji, dlaczego nie pozwolą sobie pomóc?

Paweł
środa, 15 kwietnia 2020, 22:38

Rzecznik Komendy Głównej PSP twierdzi, że szkoła dysponuje jeszcze 50 szt. testów, Kanclez SGSP A. Zawadzka twierdzi, że testów nie ma. Ja się pytam kto zajumał te testy??? Testów nie wykonano na wszystkich funkcjonariuszach i pracownikach SGSP, to fakt.

...
środa, 15 kwietnia 2020, 22:31

Nieprawda, ze kadra miala mozliwosc przebadania. Cala kadra 8-godzinna i wykladowcy zostali pominieci. Badano tylko tych, co byli w Swieta w SGSP. A nie tych, co na codzien mieli kontakt z podchorązymi. Granda tak klamac!

Tweets InfoSecurity24