Reklama

Straż Pożarna

PSP przejmuje koordynację pomocy uchodźcom na dworcach

MSWiA, Kamiński, Szefernaker, konferencja
Autor. M. Rachwalska/InfoSecurity24.pl

Jest decyzja o tym, że już na wszystkich dworcach znajdujących się w miastach wojewódzkich w Polsce koordynację przejmuje Państwowa Straż Pożarna - poinformował w piątek na konferencji dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Reklama

"Bardzo często w opinii publicznej pojawia się kwestia dworców. Jest decyzja o tym, że już na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich w Polsce przejmuje koordynację Państwowa Straż Pożarna" - zapewnił Szefernaker.

Reklama

Dodał, że strażacy OSP, a także aspiranci ze szkół pożarniczych będą tam wspierać Państwową Straż Pożarną w działaniach. "Musi być koordynacja, żeby nie było zarzutów, tak jak w niektórych miejscach się pojawiły, że brakuje tej koordynacji" - powiedział. Dodał, że "jeżeli gdziekolwiek popełniono błędy, są wyciągane wnioski". "Państwowa Straż Pożarna będzie na wszystkich dworcach wojewódzkich w Polsce koordynowała te działania" - zapewnił.

Czytaj też

Podziękował też wszystkim, którzy się angażują w pomoc dla uchodźców wojennych z Ukrainy. "Myślę, że wszyscy mamy przekonanie, że jako naród zdajemy egzamin z solidarności, te podziękowania należą się tym wszystkim, którzy są zaangażowani" - mówił.

Reklama

Odnosząc się do działań rządu, które były podejmowane od pierwszych godzin ataku na Ukrainę, wymienił m.in. utworzenie punktów recepcyjnych przy przejściach granicznych, a następnie utworzenie takich punktów we wszystkich województwach. Dodał, że utworzono również punkty informacyjne. Przekazał, że obecnie funkcjonuje w całym kraju 36 punktów recepcyjnych i 148 punktów informacyjnych, z czego 27 to główne punkty organizowane przez wojewodów i miasta wojewódzkie.

Bez limitu

"Musimy udzielić pomocy, jako Europa każdemu. Nie przywiązujemy się do żadnych liczb, bo liczba uchodźców będzie zależała od tego, co się będzie działo po drugiej stronie granicy. Każdy obywatel Ukrainy musi znaleźć bezpieczne schronienie w Europie" - zaznaczył podczas konferencji Mariusz Kamiński, szef MSWiA. Jak podkreśli, "każdy, kto będzie chciał zostać w Polsce, będzie zaopiekowany, będzie chroniony". Zaznaczył, że jeśli ktoś będzie chciał wyjechać za granicę, to "naszym obowiązkiem jest udzielić mu wsparcia, żeby w sposób godny, humanitarny mógł dotrzeć do celu swojej podróży".

To jest decyzja Unii Europejskiej. Każdy uchodźca wojenny z Ukrainy ma prawo legalnego pobytu na terenie całej Unii Europejskiej.
Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji

Odniósł się też do sytuacji na dworcach kolejowych wypełnionych koczującymi uchodźcami. "Uciekinierzy z Ukrainy, którzy przebywają na dworcach, przebywają tam nie dlatego, że nie mają innej oferty zakwaterowania, tylko jest to ich wybór. Oni czekają na międzynarodowe pociągi. Wolą zostać na dworcu niż jechać do innego miejsca, gdzie jest dla nich przygotowany dach nad głową i jedzenie" - wyjaśnił.

Rzecznik komendanta głównego Policji insp. Mariusz Ciarka podkreślał we wtorek, że polscy policjanci od samego początku, kiedy nastąpiła inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, zaangażowani są w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy, a także utrzymaniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w Polsce. "Już wcześniej, przygotowując się do różnych scenariuszy, również tych związanych z wybuchem wojny, przygotowywaliśmy procedury, aby zapewnić maksymalnie bezpieczeństwo zarówno naszym rodakom jak również uchodźcom, których spodziewaliśmy się, że może przybyć do naszej ojczyzny bardzo dużo" - przekazał inspektor Ciarka. Wskazał, że policjanci pełnią służbę przy granicy polsko-ukraińskiej w trzech obszarach - ruch drogowy, służba prewencyjna i kryminalna. Zgodnie z informacjami InfoSecurity24.pl, wspierają ich również kontrterroryści.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama