Reklama

Straż Pożarna

Pawlak o dodatku dla OSP: to rozwiązanie byłoby dobre na poziomie 400-500 zł miesięcznie

Fot. Śląski Urząd Wojewódzki
Fot. Śląski Urząd Wojewódzki

To rozwiązanie byłoby dobre, gdyby przyjąć rozwiązania z projektu społecznego tzn. na poziomie 400-500 zł miesięcznie. Wówczas to będzie znaczące wsparcie dla strażaków ochotników - skomentował zapowiedzi MSWiA o wprowadzeniu stałego dodatku emerytalnego dla druhów, którzy brali udział w akcjach gaśniczych prezes Zarządu Głównego Związku OSP Waldemar Pawlak.

Szef MSWiA zapowiedział w czwartek projekt ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. Dodał, że projekt ustawy jest odpowiedzią na postulaty różnych środowisk, a najważniejszym jego założeniem jest wprowadzenie stałego dodatku emerytalnego dla tych druhów i druhen, którzy przez 25 lat brali udział bezpośrednio w akcjach gaśniczych. "Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień - w dzień i w nocy - są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych" - powiedział Kamiński.

"Każdy druh i druhna, którzy przechodzą na emeryturę - druhna w wieku 60 lat, druh w wieku 65 lat - i którzy przesłużyli 25 lat w akcjach ratowniczych, otrzymają 1/14 najniższego wynagrodzenia jako miesięczny dodatek emerytalny" - wyjaśnił z kolei wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Dodał, że będzie on wypłacany co miesiąc z puli Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA.

Waldemar Pawlak, były premier oraz prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, komentując te zapowiedzi, powiedział, że "do tej pory nie ma projektu ustawy". "Jako związek poprosiliśmy o to już rok temu. Słyszeliśmy, że są prowadzone prace" – przypomniał.

Odnosząc się do czwartkowej propozycji MSWiA, stwierdził, że "koniecznie trzeba przypomnieć, że cztery lata temu projekt obywatelski złożony przez strażaków ochotników poruszał temat dodatku do emerytur na poziomie dwukrotnie wyższym niż to, co proponuje teraz MSWiA". "Myślę, że do tego trzeba wrócić, zresztą minister nie wykluczył możliwości podwyższenia tego świadczenia. To byłaby 1/6, 1/5 minimalnego wynagrodzenia" – wskazał Pawlak. Przypomniał również, że podobny projekt ustawy przedstawił Senat parę miesięcy temu.

"To rozwiązanie byłoby dobre, gdyby przyjąć rozwiązania z projektu społecznego tzn. na poziomie 400-500 zł miesięcznie. Wówczas to będzie znaczące wsparcie dla strażaków ochotników" – wyjaśnił. Jak doprecyzował, jest to krok w dobrą stronę, ale wymaga przedłożenia projektu, bo nadal nigdzie go nie ma i przyjęcia propozycji, która była w projekcie obywatelskim przed czterema laty. "Ta propozycja była poparta 200 tys. podpisów" – zauważył były premier. 

To jednak nie koniec propozycji, które MSWiA przedstawiło ochotnikom. Zmiany zakładają bowiem również kompleksowe uregulowanie świadczeń za udział w akcjach ratowniczych, zwolnienia z zakładów pracy do udziału w akacjach, odszkodowania, ekwiwalenty. Co więcej, w każdej komendzie wojewódzkiej PSP będzie jeden zastępca komendanta, który będzie miał na liście obowiązków nadzór, pomoc i załatwianie spraw OSP. Resort chce również przywrócić OSP możliwość zarabiania na swoją działalność, np. poprzez organizację imprez integrujących społeczność lokalną. Wszyscy ochotnicy otrzymają również legitymacje służbowe. Propozycja MSWiA obejmuje również wprowadzenie dwustopniowych odznaczeń dedykowanych ochotnikom.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. A

    A co z tymi co będą wcześniej na emeryturze

Reklama

Najnowsze