Reklama

Straż Pożarna

Straż Pożarna kupi 26 dronów

Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0
Fot. Pixabay, licencja Creative Commons CC0

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami kierownictwa PSP, do straży trafią bezzałogowe platformy latające wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem, które mają być przeznaczone do wykorzystania w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych. Przetarg, którego finałem ma być pozyskanie w sumie 26 bezzałogowców, został podzielony na dwie części, których realizacja ma nastąpić do 14 grudnia bieżącego roku. Szacunkowa całkowita wartość zamówienia, bez VAT, została ustalona na 1 419 114,93 zł.

Straż Pożarna chce kupić platformy latające przeznaczone do wykorzystania w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczych wraz z oprzyrządowaniem. Ich zadaniem ma być uzupełnienie funkcjonalności samochodów dowodzenia i łączności wykorzystywanych w Państwowej Straży Pożarnej. Chodzi przede wszystkim o możliwość bezprzewodowej transmisji bieżącego obrazu wysokiej rozdzielczości w relacjach z miejsca prowadzenia działań ratowniczych do stanowiska kierowania. Zamówienie zostało podzielone na dwie części, gdzie w pierwszej przedmiotem zamówienia jest dostawa 15 fabrycznie nowych bezzałogowych platform latających wraz z głowicą, a w drugiej dostawa 11 fabrycznie nowych bezzałogowych platform latających wraz z zestawem głowic optycznych.

W części pierwszej oraz drugiej zamówienia, ocena ofert oparta będzie o kryteria obejmujące gwarancję (25 proc.), ocenę sensorów (15 proc.) oraz cenę (60 proc.). W przypadku pierwszej części wartość bez VAT została określona na 236 73,17 zł, a w przypadku drugiej na 1 182 541,76 zł. Planowane otwarcie ofert ma nastąpić 5 listopada bieżącego roku.

15 lżejszych bsp z głowicą optyczną

W przypadku dostawy 15 bezzałogowych platform latających wraz z głowicą optyczną, bsp mają posiadać minimum cztery wirniki i masę do 5 kg. Wskazano również, że minimalne parametry lotu muszą obejmować prędkość wznoszenia wynoszącą 4 m/s, prędkość opadania wynoszącą 2 m/s oraz prędkość przelotową wynoszącą 10 m/s. Bsp dla Państwowej Straży Pożarnej mają charakteryzować się możliwością prac w temperaturach w zakresie 0°C do +40°C i mają być wyposażone w kontroler lotu, utrzymujący stabilną pozycję w powietrzu, wykorzystując systemy nawigacji satelitarnej min. GPS.

Zobacz też:  Drony dla Policji jeszcze nie tym razem

Przewiduje się, że operator ma mieć możliwość sterowania bezzałogowcem w każdej fazie lotu. Zasięg sterowania został ustalony na minimum 1,5 km. Transmisja obrazu z kamery bsp ma być prowadzona w czasie rzeczywistym, drogą radiową i pozwalać na wyświetlanie na ekranie przy aparaturze sterującej, w jakości minimum HD 720P. Przy czym sama transmisja danych telemetrycznych drogą radiową i wyświetlanie ich na ekranie aparatury sterującej, ma następować jednocześnie z podglądem obrazu z kamery. Platformy mają zapewnić strażakom możliwość zdalnego sterowania kamerą, wykonywanie zdjęć i nagrywanie filmów za pomocą dostarczonej z platformą aparatury sterującej.

W przypadku kamery jej masa z gimbalem została określona do 500 g. Kamera ma być zamocowana na trzyosiowym gimbalu, z pełną zdalną kontrolą ustawienia pozycji. Minimalne zakresy sterowania gimabalem zostały wskazana na obrót 300° w osi poziomej, a także 90° do +15° w osi pionowej. Stabilizacja kamery wymagana jest w trzech osiach.

Stwierdzono również, że sensor ma być minimum CMOS 1”, rozdzielczość min. 20 Mpix, tryb nagrywania filmów 4K i zapisem min 30 FPS, HD i min 60 FPS. Bsp ma mieć możliwość wykonywania zdjęć pojedynczych, seryjnych, sekwencyjnych, przy formacie zapisu zdjęć w JPEG. Zapis danych ma następować na karcie SD, o pojemności min. 64 GB dostarczonej z urządzeniem.

11 cięższych bsp z zestawem głowic optycznych

W drugiej części przetargu na bsp dla Państwowej Straży Pożarnej mowa jest o cięższej platformie, o co najmniej 4 wirnikach, ale już z maksymalną masą startową do 25 kg oraz z maks. udźwigiem min 2 kg. Tego rodzaju bsp mają charakteryzować się czasem lotu wynoszącym minimum 25 minut i działać w  zakresie temperatur -20° do 45°C, przy maksymalnym pułapie wynoszącym min 2500 m. Strażackie bsp mają zapewnić możliwość montażu i obsługi dwóch kamer jednocześnie, a także możliwość rozbudowania maszyny o dodatkowe czujniki i akcesoria.

Zobacz też:  "Rewolucja" dronowa u bram bezpieczeństwa wewnętrznego

W tym przypadku realizacja lotu przez operatora, poza zasięgiem wzroku, ma być możliwa w promieniu min. 3 km w terenie otwartym, przy zachowaniu możliwości sterowania ręcznego. Tego rodzaju bsp mają być zdolne do przeprowadzenia lotu sterowanego ręcznie przez operatora lub lotu automatycznego wcześniej zaprogramowanego, przy prędkości wiatru w zakresie od 0m/s do min. 10 m/s. Bsp mają posiadać możliwość automatycznego startu i lądowania na żądanie operatora w każdej fazie lotu, powrotu do miejsca startu oraz funkcję automatycznego powrotu do miejsca startu w przypadku utraty łączności w zakresie sterowania z maszyną.

Nowe bsp mają gwarantować możliwość zapisu materiału wideo lub zdjęć z dołączonych głowic optycznych zarówno w pamięci urządzenia obrazującego lub na karcie SD zainstalowanej w tym urządzeniu, jak i na karcie SD zainstalowanej na samym bezzałogowcu. Transmisja obrazu wideo z bsp, poprzez stację naziemną, ma odbywać się w czasie rzeczywistym w jakości min. HD i 24fps dla światła dziennego. Jakość zapisu wideo na każdej z kart SD ustalono na min 1920x1080p 24fps, natomiast zapisu zdjęć ma być nie gorsza niż 4000x3000 pix.

Bsp ma posiadać możliwość zastosowania gimbala z kamerą światła widzialnego. W tym przypadku mowa jest o stabilizowanej 3-osiowo kamerze optycznej pozwalająca na uzyskanie zbliżenia optycznego min 30x, matrycy CMOS min 1/2.8", oraz obrocie w osi poziomej w zakresie 0 – 320° oraz w pionowej w zakresie minimum -40° do 90°. Kamera ma mieć funkcję Tap-Zoom, pozwalającą na wycentrowanie kamery na dowolnym elemencie obrazu poprzez wskazanie go.

Tego rodzaju kamera ma umożliwiać prowadzenie transmisji zobrazowania z kamery umieszczonej na pokładzie bsp do odbiornika, umożliwiając operatorowi oraz obserwatorowi monitorowanie lotu platformy. Obraz przesyłany w czasie rzeczywistym w jakości minimum FHD 25 fps. Rejestracja obrazu z kamery na karcie pamięci umieszczonej w urządzeniu ma następować niezależnie od transmisji obrazu do aparatury sterującej. Zaś jakość zapisanego obrazu na karcie nie gorsza niż FHD 25p.

Oprócz wspomnianej wcześniej kamery, bsp ma mieć możliwość używania gimbala z kamerą światła widzialnego i termowizyjną. Taki gimbal ma pozwalać stabilizować obraz i dwa sensory, tj. optyczny 4K i termowizyjny. Posiadać ma także funkcję automatycznego skierowania kamery na najcieplejszy widziany obiekt. Przy czym ma istnieć możliwość nałożenia obrazu z sensora optycznego na dane termowizyjne.

Zobacz też:  Nowoczesne rozwiązania w obserwacji granic [WYWIAD]

W przypadku sensora termowizyjnego mowa jest o niechłodzonym Mikrobolometrze VOx z częstotliwością odświeżania 30Hz, rozdzielczością 640x512, obiektywem 13 mm oraz zoomem cyfrowym 1x, 2x, 4x, 8x. Przewiduje się pracę w paśmie 7,5 – 14 µm i zakres wykrywanych temperatur  -40° do 550°C. W tym przypadku Gimbal ma umożliwiać kontrolę w zakresie pionowym +30° do -90°, poziomym ±320° . Zaś sensor optyczny ma być nie mniejszy niż 1/1.7" CMOS, przy obiektywie o stałej ogniskowej FOV 57.12°× 42.44°, rozdzielczości wideo min FHD:1920×1080 25p.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze