Reklama

Straż Pożarna

OSP wzbogaci się o ponad 230 pojazdów

Fot. Zespół Prasowy KG PSP

W tym roku Komenda Główna PSP dofinansuje zakup 235 pojazdów dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych - poinformował wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Jak dodał w ustawie budżetowej na rok 2024 na wsparcie OSP przeznaczono łącznie kwotę 262 milionów złotych.

W środę w Sejmie odbyło się posiedzenie podkomisji stałej do spraw rozwoju i promocji Ochotniczych Straży Pożarnych. Wzięło w nim udział m.in. kierownictwo MSWiA i Komendy Głównej PSP. W trakcie posiedzenia podkomisji wiceminister Wiesław Leśniakiewicz podkreślił, że rola jednostek OSP jest bardzo ważna z punktu budowania bezpieczeństwa wewnętrznego. Przekazał też, że w ustawie budżetowej na rok 2024 na wsparcie OSP przeznaczono łącznie kwotę 262 mln zł, a w tej kwocie znajduje się 73 mln dla jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Reklama

Leśniakiewicz zwrócił uwagę, że kwota ta jest niezmieniona od lat, oraz że w 2015 roku na dofinansowanie OSP przeznaczono również 73 mln zł. Wtedy - jak zauważył - w systemie zarejestrowanych było 4195 jednostek OSP, a w 2023 w tym systemie było ich już 5030. „W 2015 roku kwota na jedną jednostkę wynosiła 17 tys. 875 zł, a w roku 2023, kiedy mieliśmy 5030 tych jednostek na jedną jednostkę przysługiwało 14 tys. 512 zł” - przekazał.

Wyjaśnił, że w 2024 roku 150 mln zł jest przeznaczone na realizację programu dla jednostek OSP spośród gmin do 20 tys., które miały najlepszą frekwencję. „Te środki będą nadal utrzymane, jednak chcielibyśmy, aby ten program nie nazywał się »Bitwa o remizy«, ale żeby był to stały element wspierania gmin związanych z rozwojem OSP, żeby to były kwoty przechodzące na kolejne lata i żeby były przeznaczane na rozwój jednostek OSP, niekonieczne wyłącznie dla gmin, które będą miały najlepszą frekwencję” - mówił Leśniakiewicz.

Czytaj też

Chodzi o to - jak mówił - żeby te środki pozostały w budżecie i były przeznaczone na Krajowy System Ratowniczy, na pozostałe jednostki OSP, które będą wymagały wsparcia. „Uważamy, że rozwój OSP to nie są tylko i wyłącznie pojazdy pożarnicze, ale w ogóle całe systemowe spojrzenie na program przygotowania jednostek OSP, w tym również w odniesieniu do kwestii związanych z poprawą bezpieczeństwa, także nowych zadań, które będą w obszarze zainteresowania OSP” - zaznaczył.

Poinformował, że Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w tym roku zamierza dofinansować zakup 235 samochodów ratowniczo–gaśniczych. Zastrzegł jednak, że ta liczba może się zmienić.

Reklama

Zastępca Komendanta Głównego PSP bryg. mgr inż. Paweł Frysztak wyjaśnił, że jeżeli chodzi o dotację przeznaczoną dla Krajowego Systemu Gaśniczego, to około 26 mln przeznaczonych będzie na wydatki bieżące, a 46 mln na wydatki majątkowe. Dodał też, że z Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej strażacy mają otrzymać 37 milionów złotych.

Z kolei dyrektor Departamentu Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Rafał Sukiennik uzupełnił te informacje o kwestię możliwości wsparcia OSP, jeżeli chodzi o fundusze z KPO. Sukiennik przypomniał, że realizowana jest inwestycja dotycząca cyberbezpieczeństwa, infrastruktury przetwarzania danych oraz optymalizacji infrastruktury służb państwowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W jej ramach są cztery projekty związane z zintegrowaniem różnicy systemów alarmowania i ostrzegania oraz udoskonalenie modelu współpracy między służbami państwowymi.

Czytaj też

Chodzi o zmodernizowanie 4060 systemów ostrzegania i alarmowania ludności, które ma objąć wymianę analogowych syren alarmowych na cyfrowe i wyposażenie wybranych punktów w kompatybilny sprzęt i oprogramowanie, zakup urządzeń umożliwiających szyfrowanie transmisji radiowej oraz transmisji IP. Projekt ma być zakończony do grudnia 2025 roku.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze