Reklama

Straż Pożarna

Nowy strażacki moduł już po pierwszych ćwiczeniach [FOTO]

Autor. asp. Piotr Janiuk/PSP

Strażacy wchodzący w skład nowego modułu GFFF Poland (przeznaczonego do gaszenia pożarów lasów bez pojazdów – przyp. red.) wzięli udział w pierwszych, dedykowanych dla nich ćwiczeniach. Podczas nich funkcjonariusze szkolili się m.in. z prowadzenia działań z wykorzystaniem pomp przenośnych oraz technik kontrolowanego wypalania.  

Pierwsze ćwiczenia dla strażaków wchodzących w skład nowych modułów GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting) odbyły się w zeszłym tygodniu w miejscowości Świętno w Wielkopolsce. Udział w nich wzięło 40 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, w tym 36 z województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele z woj. lubelskiego i łódzkiego

Reklama

„Podczas ćwiczeń, strażacy zapoznawali się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie modułu, a także nabywali oraz doskonalili umiejętności w zakresie topografii, nawigacji GPS, wykorzystania pomp przenośnych oraz tzw. »małej armatury«. Doskonalono się również w zakresie standardów prowadzenia działań warunkujących bezpieczeństwo ratowników oraz właściwą koordynację zadań poszczególnych zespołów, wykorzystania sprzętu podręcznego do budowy pasów oddzielenia oraz technik kontrolowanego wypalania” – poinformowała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej.

W ćwiczeniach wzięło udział 40 strażaków
W ćwiczeniach wzięło udział 40 strażaków
Autor. asp. Piotr Janiuk/PSP

Jeden z epizodów zakładał również działania w nocy, w trakcie których strażacy musieli sobie poradzić z szybko rozwijającym się pożarem w lesie. „Do zadań uczestników ćwiczeń należało skompletowanie niezbędnego sprzętu, dotarcie do wskazanego miejsca, przeprowadzenie bezpośredniego natarcia na pożar, a także reagowanie na nieustannie zmieniającą się sytuację pożarową. Z uwagi na brak dostępu do źródeł wody działania prowadzone były przy wykorzystaniu sprzętu podręcznego” – podała KG PSP.

Czytaj też

Ćwiczenia pozwoliły przeszkolić załogi modułów do realizacji działań podczas wielkopowierzchniowych pożarów lasu w Polsce i na świecie. Umożliwiły także zaznajomić członków modułu z ogólnymi zasadami funkcjonowania grupy ratowniczej PSP poza granicami kraju, zwracając szczególną uwagę na samowystarczalność i współpracę” – dodała strażacka centrala.

Podczas ćwiczeń, strażacy zapoznawali się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie modułu GFFF
Podczas ćwiczeń, strażacy zapoznawali się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie modułu GFFF
Autor. asp. Piotr Janiuk/PSP

O tym, że w Państwowej Straży Pożarnej powstaje pierwszy w Polsce moduł GFFF pisaliśmy na początku marca. W rozmowie z InfoSecurity24.pl brygadier Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej PSP podkreślał, że w skład modułu wejdzie w sumie 90 strażaków, a trzonem grupy mają być funkcjonariusze z woj. wielkopolskiego i lubelskiego. „Docelowo do akcji będzie wyjeżdżać około 35 osób, które w ramach modułu będą mogły brać udział w działaniach gaśniczych praktycznie na całym świecie. Nie będziemy ograniczeni zasięgiem pojazdów. Będziemy mogli wsiąść do samolotu, ze sprzętem przygotowanym do transportu i gdziekolwiek będzie potrzeba będziemy w stanie polecieć” – wyjaśniał brygadier.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze