Reklama

Straż Pożarna

PSP stawia na roboty. Colossusy zasiliły strażacką flotę [WIDEO]

Autor. Screen z filmu/Zespół Prasowy KGPSP

Flota Państwowej Straży Pożarnej powiększyła się o osiem robotów gaśniczych Colossus. Wartość ich zakupu wyniosła prawie 13 milionów złotych. Maszyny te zasłynęły na świecie, po tym jak przy ich użyciu strażacy walczyli z pożarem w najbardziej zagrożonych miejscach katedry Notre Dame w Paryżu.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski poinformował InfoSecurity24.pl, że pod koniec 2023 roku PSP kupiła osiem specjalistycznych robotów gaśniczych Colossus.

„Trafiły (roboty Colossus - przyp. red.) do województwa: mazowieckiego (JRG nr 17 KM PSP m. st. Warszawy oraz JRG Akademii Pożarniczej), wielkopolskiego (JRG nr 6 KM PSP w Poznaniu), pomorskiego (JRG nr 1 KM PSP w Gdyni), lubelskiego (JRG nr 1 KM PSP w Lublinie), małopolskiego (JRG nr 6 KM PSP w Krakowie), łódzkiego (JRG nr 4 KM PSP w Łodzi) oraz podkarpackiego (JRG Leżajsk)” – przekazał starszy brygadier.

YouTube cover video

Roboty Colossus to zdalnie sterowane urządzenia, które mają zapewnić poprawę jakości prowadzonych działań ratowniczych przez strażaków. Maszyny wyposażone są w działka wodno-pianowe o wydajności 3000l/min, taran, który jest w stanie przepchnąć przeszkodę ważącą tonę oraz w instalację zraszaczową, wyciągarkę i kamery (wizyjne i termo). „Parametry sprzętu wraz z jego wyposażeniem dają możliwość wykorzystania robota w miejscach, do których nie dotrze ratownik lub gdzie występuje zbyt duże zagrożenie dla ratowników (np. zagrożenie wybuchem, zawaleniem obiektu, uwolnienie niebezpiecznych substancji, itp.)” – podkreślił rzecznik komendanta głównego PSP.

„Zdalnie sterowane pojazdy do gaszenia pożarów i likwidacji zagrożeń CBRNE wraz z platformami do ich transportu zostały zakupione w ramach projektu pod nazwą »Wsparcie systemu ratowniczo-gaśniczego«, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko” – podał Kierzkowski. Dodał przy tym, że wartość zakupu maszyn wyniosła ponad 12,8 milionów złotych.

Czytaj też

Roboty Colossus zasłynęły na świecie, po tym jak w 2019 roku brały udział w gaszeniu słynnej paryskiej katedry Notre Dame. Zdaniem wielu obserwatorów, obecność maszyn była kluczowa dla obniżenia temperatury w płonącej katedrze. To właśnie ten robot, w związku z wycofaniem się samych strażaków ze środka, przez wysoką temperaturę oraz ryzyko zawalenia się konstrukcji, wkraczał w najbardziej zagrożone miejsca w katedrze.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze