Reklama

Straż Pożarna

Komendant główny PSP: chcemy wejść na wyższy poziom współpracy z OSP

bartkowiak andrzej komendant główny psp
Autor. MSWiA/Twitter

Chcemy wejść na wyższy poziom współpracy z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. Koordynatorzy wojewódzcy ds. OSP pomogą nam być bliżej problemów, będą musieli czasem odpowiadać na trudne pytania - dodał.

Reklama

Komendant główny PSP i wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wręczyli w środę szesnastu strażakom powołania na wojewódzkich koordynatorów do spraw Ochotniczych Straży Pożarnych. Powołanie koordynatorów, w randze zastępcy komendanta wojewódzkiego, wynika z ustawy o OSP, która weszła w życie w tym roku.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"To wyjątkowy moment" - ocenił gen. Bartkowiak. Zwrócił uwagę, że zacieśnienie współpracy PSP i OSP to ważny element ustawy. "Widzimy, że wszystko się dookoła nas zmienia. Zadania są coraz większe. Musimy to jeszcze lepiej koordynować, musimy wejść na jeszcze wyższy poziom współpracy" - powiedział.

Jak zaznaczył, to będą realizować komendanci koordynatorzy. "Wiedzą, co mają robić. Są to wyselekcjonowani oficerowie, którzy mają ogromne doświadczenie. To są osoby, które często też są członkami OSP. Na to również zwracaliśmy uwagę" - podkreślił.

Koordynatorzy, jak tłumaczył, pomogą PSP być jeszcze bliżej ludzi, zadań i problemów, które się pojawiają. Do nich druhowie będą mogli zgłaszać różne kwestie. "Komendanci będą musieli odpowiadać czasami na trudne pytania, czasami prozaiczne, które z punktu widzenia nawet komendanta wydają się nieistotne, ale dla druha mogą być bardzo ważne" - zaznaczył gen. Bartkowiak.

Komendant główny wyjaśnił, że koordynatorzy będą musieli też działać na styku samorządu i OSP. "Czasami dochodzi do różnych napięć. Zadanie tego komendanta będzie takie, aby to napięcie rozładowywać. Żeby wszystko szło w jak najlepszym porządku" - powiedział.

Czytaj też

"Od dziś ciężka praca, z której będę osobiście rozliczał każdego komendanta" - zapowiedział szef PSP. Jak dodał, wyjątkowo mu zależy na współpracy z OSP. "Czuję się nie tylko komendantem głównym Państwowej Straży Pożarnej, ale też komendantem głównym wszystkich druhów, każdej druhny i druha, który chce ze mną współpracować, który chce być z nami blisko" - podkreślił.

"W każdym województwie będzie zastępca komendanta PSP, który będzie dbał o współpracę z OSP" - podkreślił na uroczystości wiceszef MSWiA. "Będzie także dbał, żeby sprzęt, który kupujemy i wysyłamy do Ochotniczych Straży Pożarnych, trafiał w jak najlepsze ręce. Będzie dbał o to, żeby OSP rozwijały się, żeby współpraca między komendami powiatowymi a OSP był wzorowa" - dodał.

Wąsik zaznaczył, że Polska ma unikalny system ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego, ponieważ oparty jest zarówno na służbie zawodowej, jak i na służbie ochotniczej. Jak dodał, rocznie 200 tysięcy razy na miejscu zdarzenia pierwsi są właśnie strażacy ochotnicy. "Ta współpraca to jest wielka sprawa" - podkreślił wiceminister. "Musimy dbać o tę współpracę, musimy dbać o rozwój zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej" - podkreślił.

Czytaj też

Koordynatorami ds. OSP zostali: mł. bryg. Michał Pięta z dolnośląskiej Komendy Wojewódzkiej PSP, st. bryg. Marek Rusoń z kujawsko-pomorskiej KW PSP, st. bryg. Mirosław Bury z lubelskiej KW PSP, bryg. Maciej Iwko z lubuskiej KW PSP, st. bryg Paweł Malinowski z łódzkiej KW PSP, st. bryg. Mariusz Łaciak z małopolskiej KW PSP, st. bryg. Tomasz Cybul z mazowieckiej KW PSP, bryg. Dariusz Gieroń z opolskiej KW PSP, st. bryg. Janusz Jabłoński z podkarpackiej KW PSP, st. bryg. Paweł Piotr Ostrowski z podlaskiej KW PSP, bryg. Wojciech Berent z pomorskiej KW PSP, st. bryg. Rafał Świerczek ze śląskiej KW PSP, st. bryg. Sławomir Karwat ze świętokrzyskiej KW PSP, st. bryg. Tomasz Ostrowski z warmińsko-mazurskiej KW PSP, bryg. Tomasz Grelak z wielkopolskiej KW PSP oraz st. bryg. Marek Popławski z zachodniopomorskiej KW PSP.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama