Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna zmodernizuje wieże obserwacyjne na wschodniej granicy

Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej
Fot. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Kolejne wieże obserwacyjne Straży Granicznej, rozlokowane na wschodniej granicy kraju, mają zostać poddane procesowi modernizacji. Obecnie poszukiwani są dostawcy nowych systemów optoelektronicznych, pozwalających na usprawnienie działania samych wież, ale jednocześnie także lokalnych ośrodków nadzoru, które znajdują się w wybranych placówkach SG. W sumie, proces modernizacji ma planowo trwać do 10 sierpnia 2021 r., obejmując swym zasięgiem 13 wież z ich wspomnianymi lokalnymi ośrodkami nadzoru. Cały projekt jest współfinansowany przez UE ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego – Bezgraniczne Bezpieczeństwo.

Wieże obserwacyjne, wyposażone w niezbędne systemy optoelektroniczne wzmacniają ochronę polskiej granicy państwowej, pozwalając wykrywać i rozpoznawać obiekty w rejonach przygranicznych. Szczególnie, gdy następują tam takie nielegalne działania, jak chociażby próby nieautoryzowanego przekroczenia granicy przez ludzi oraz pojazdy. Jednocześnie podkreśla się, że istnienie efektywnego systemu wież obserwacyjnych wyposażonych w najnowsze technologie, działa również prewencyjnie. Beneficjentami obecnego przetargu mają stać się Podlaski Oddział SG, który otrzyma 2 nowe systemy, Bieszczadzki Odział SG, gdzie mają trafić 4 systemy, a przede wszystkim Nadbużański Oddział SG z 7 nowymi systemami.

W skład każdego systemu mają wejść: głowica optoelektroniczna zlokalizowana na wieży, system zasilania, stanowisko operatora, system dwustronnej transmisji danych, system rejestracji, a także niezbędne do obsługi wszystkich elementów zestawy narzędzi i akcesoriów. "Oczami" nowych wież mają być: kamera światła dziennego, chłodzona kamera termowizyjna (co najmniej trzeciej generacji), dalmierz laserowy, a ma znaleźć się na zmechanizowanej platformie obrotowej. Przy czym kamera termowizyjna ma pozwalać na wykrycie obiektu na dystansie nie mniejszym niż 13 500 m, jego rozpoznanie na dystansie nie mniejszym niż 6 700 m, a identyfikację na dystansie nie mniejszym niż 3 200 m. W przypadku kamery światła dziennego, musi ona umożliwić wykrycie obiektu o wymiarze 1,5 m na 1,5 m z odległości 10 km. Wspomniany dalmierz laserowy ma zapewnić operatorowi pomiar odległości co najmniej w zakresie dystansu 200-1400 m (przy dobrej widoczności).

Proces oceny ofert ma być oparty na kryterium ceny (60 proc.), okresie udzielonej gwarancji (30 proc.) oraz kryterium zdolności do płynnej zmiany pola widzenia zastosowanych kamer (10 proc.). Otwarcie ofert, nadesłanych w ramach procedury przetargowej ma nastąpić 1 października bieżącego roku.

Modernizacja wież oraz lokalnych ośrodków nadzoru obejmuje:

 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Bartniki, lokalny ośrodek nadzoru w Lipsku,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Zubrzyca Wielka, lokalny ośrodek nadzoru w Szudziałowie,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Hniszów, lokalny ośrodek nadzoru w Woli Uhruskiej,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Uchańka, lokalny ośrodek nadzoru w Skryhiczynie,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Skryhiczyn, lokalny ośrodek nadzoru w Skryhiczynie,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Sobibór, lokalny ośrodek nadzoru w Zbereżu,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Machnów Nowy, lokalny ośrodek nadzoru w Lubyczy Królewskiej,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Liwcze, lokalny ośrodek nadzoru w Dołhobyczowie,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Ślipcze, lokalny ośrodek nadzoru w Hrubieszowie,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Żmijowska, lokalny ośrodek nadzoru w Korczowej,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Bystre, lokalny ośrodek nadzoru w Czarnej Górze,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Pacław, lokalny ośrodek nadzoru w Huwnikach,
 • wieżę obserwacyjną w miejscowości Budomierz, lokalny ośrodek nadzoru w Lubaczowie.

Należy przy tym podkreślić, że SG w tym roku wyłoniła dwa podmioty, które dokonają modernizacji innych wież obserwacyjnych. Za dostawę systemów optoelektronicznych do wież i lokalnych ośrodków nadzoru znajdujących się w placówkach SG lub na przejściach granicznych zlokalizowanych w miejscowościach Wola Uhruska, Zbereże, Kryłów, Chłopiatyn, Hrebenne, Dołhobyczów, Janów Podlaski ma odpowiadać firma KAFAR Bartłomiej Sztukiert z siedzibą w Zielonce. Koszt tej modernizacji został wyceniony na 8 193 609,20 zł.

W tym samym przetargu, ale w jego drugiej części, za dostawę zestawu urządzeń optoelektronicznych przeznaczonych do instalacji na wieży znajdującej się w miejscowości Nowodziel i urządzeń do ich kontroli do ośrodka nadzoru w placówce Straży Granicznej w Kuźnicy, wybrano ofertę złożoną przez firmę Siltec Sp. z o.o. z siedzibą w Pruszkowie. Wskazana modernizacja wieży oraz ośrodka nadzoru nad nią ma kosztować w sumie 1 205 773,92 zł. Koniec dostaw nowego wyposażenia samych wież oraz Lokalnych Ośrodków Nadzoru ma w tym przypadku nastąpić do 29 listopada 2019 r.

JR

Reklama

Komentarze

  Reklama