Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna podpisała umowę na dostawę śmigłowca

fot. Airbus Helicopters
fot. Airbus Helicopters

O tym, że zwycięzcą przetargu na wielozadaniowy śmigłowiec dla Straży Granicznej okazała się firma firma Heli Sp. z o.o. Invest Sp.K., pisaliśmy na InfoSecurity24.pl już na początu października. Komenda Główna Straży Granicznej podpisała dziś umowę na dostawę śmigłowca Airbus Helicopters H135. Zakup maszyny, wartej 46,5 mln zł, zostanie sfinansowany z programu modernizacji służb mundurowych.

Podpisanie umowy na dostawę śmigłowca odbyło się we wtorek po południu w Komendzie Głównej Straży Granicznej. Dokument podpisała zastępca komendanta SG płk Wioleta Gorzkowska.

"Zgodnie z zapisami umowy dostawa śmigłowca powinna być zrealizowana do października 2019 roku" – powiedziała ppor SG Agnieszka Golias. Śmigłowiec kosztuje 46,5 mln złotych brutto i jego zakup zostanie sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej,  Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017 – 2019". 

Śmigłowiec, z którego będzie korzystać SG, to nowoczesna maszyna w klasie średniej. "Jest wyposażony w dwa silniki turbinowe, nowoczesne wyposażenie pilotażowo-nawigacyjne, system obserwacji lotniczej, reflektor szperacz i specjalistyczne stanowisko dla operatorów systemów pokładowych. Wyposażenie śmigłowca w specjalistyczne systemy obserwacyjne jest niezbędne z uwagi na specyfikę realizowanych zadań" – podaje ppor Golias.

image
fot. KGSG

Zwycięskie H135 są eksploatowane przez siły porządkowe, w szczególności siły policyjne w wielu krajach, oraz przez straż graniczną m.in. na Litwie. Typ ten jest dobrze znany również w Polsce, gdyż są to podstawowe śmigłowce medyczne Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Przy masie 2,9 tony H135 może zabrać pilota i do 7 pasażerów, osiąga prędkość przelotową 254 km/h i zasięg 635 km. Napęd stanowią dwa sterowane cyfrowo silniki Turbomeca Arrius 2B2 o mocy 660 KM każdy. 

Aktualnie Straż Graniczna posiada 13 statków powietrznych: 4 śmigłowce PZL-KANIA, śmigłowiec W-3AM Anakonda, samolot M28 Skytruck, samolot M20 Mewa, 4 samoloty PZL-104MF Wilga 2000 oraz 2 samoloty ASP S15-1 Stemme. Personel lotniczy LSG liczy łącznie 58 osób: 22 pilotów oraz 36 operatorów i mechaników.

PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze