Reklama

Straż Graniczna

Pojazdy obserwacyjne dla SG za ponad 41 mln złotych

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Jak poinformowała Straż Graniczna, funkcjonariusze pełniący służbę w ochronie polskiego odcinka zewnętrznej granicy UE, otrzymali nowoczesne pojazdy obserwacyjne PJN (przenośne jednostki nadzoru).

Sprzęt zakupiono z ustawy modernizacyjnej za kwotę ponad 41,3 mln złotych. Samochody przeznaczone dla Podlaskiego i Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przekazał Jarosław Zieliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Sprzęt dostarczyło konsorcjum „SILTEC-ZESZUTA”, które postępowania na dostawę samochodów otrzymało jeszcze w lipcu 2018 roku.

Pojazdy obserwacyjne PJN, czyli przewoźne jednostki nadzoru, pełnią funkcję doraźnych posterunków obserwacyjnych. Są wyposażone w sprzęt optyczny i termooptyczny pozwalający nie tylko wykryć i rozpoznać obiekt, ale także zarejestrować wynik prowadzonej obserwacji i określić współrzędne położenia obserwowanych obiektów. Samochodem bazowym nowo zakupionych PJN-ów jest Toyota Hilux, przystosowana do jazdy w trudnym terenie, z silnikiem diesla o pojemności 2,4 l i mocy 150 km oraz automatyczną skrzynią biegów.

image
Fot. Straż Graniczna

Łączna wartość zakupu 23 pojazdów oraz symulatora – trenażera operatorów PJN to ponad 43 mln zł. Auta trafią do oddziałów na zewnętrznej granicy, a symulator do jednego z ośrodków szkolenia Straży Granicznej. Wartość jednego pojazdu to ok. 1,7 mln zł a trenażera ponad 1,5 mln zł. 

Pojazdy i sprzęt zostały kupione w ramach "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020".

image
Fot. Straż Graniczna

W Komendzie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku Wiceminister Zieliński przekazał funkcjonariuszom Straży Granicznej sześć pojazdów obserwacyjnych – trzy trafią do służby w Podlaskim OSG, a trzy pojadą do Warmińsko–Mazurskiego Oddziału SG. Pozostałe zostały zakupione z przeznaczeniem do Nadbużańskiego oraz do Bieszczadzkiego Oddziału SG.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze