Reklama

Straż Graniczna

Podlascy pogranicznicy z wozami za ponad 15,8 mln złotych

Fot. Straż Graniczna/Facebook
Fot. Straż Graniczna/Facebook

Komenda Główna Straży Granicznej udzieliła zamówienia na dostawy samochodów osobowych. Wozy, za które SG zapłaci netto ponad 15,8 mln złotych, trafią przede wszystkim do Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku.

KGSG zainteresowana była dokładnie dostawą 35 sztuk pojazdów patrolowych nieoznakowanych uprzywilejowanych, 35 sztuk pojazdów patrolowych nieoznakowanych uprzywilejowanych o podwyższonych parametrach, 25 sztuk mikrobusów nieoznakowanych uprzywilejowanych z opcją zwiększenia o 20 sztuk, jednego autobusu turystycznego do 38 miejsc oraz jednego autobusu turystycznego do 55 miejsc. Cały sprzęt, zgodnie z wymaganiami Straży Granicznej, ma być fabrycznie nowy i wyprodukowany nie wcześniej niż w 2018 roku. 

Jak informuje SG, zamówienie udzielono w czterech z pięciu zadań, na jakie je podzielono. Realizacją dostaw w części I, dotyczącej 35 sztuk pojazdów patrolowych nieoznakowanych uprzywilejowanych, zajmie się Toyota Katowice Sp. z o.o. Za samochody te KGSG zapłaci netto ponad 2,711 mln złotych.

Kolejna część obejmowała dostawę 35 sztuk pojazdów patrolowych nieoznakowanych uprzywilejowanych o podwyższonych parametrach. Kontrakt trafił w tym przypadku do firmy CRH Żagiel Auto Sp. z o.o. z Lublina. Całkowita, końcowa wartość pozyskania tych wozów to ponad 4,929 mln złotych netto.

Dostawa 25 sztuk mikrobusów nieoznakowanych uprzywilejowanych stanowi trzecią część zamówienia, którego realizacją zajmie się Frank-Cars Sp. z o.o. z Częstochowy. W tym przypadku Komenda Główna Straży Granicznej zakłada również możliwość skorzystania z prawa opcji i zwiększenia zamówienia o 20 sztuk pojazdów. Wartość realizacji części podstawowej dostaw to dokładnie 7,119 mln złotych netto.

Wszystkie wymienione wyżej wozy (części zamówienia od I do III) trafią do komendy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku. Odpowiednie dokumenty dotyczące dostaw podpisano jeszcze w grudniu 2018 roku.

Kolejne zadania w przetargu dotyczyły dostaw jednego autobusu turystycznego do 38 miejsc oraz jednego autobusu turystycznego do 55 miejsc. W obu przypadkach KGSG zaznaczała, że "pojazd będący przedmiotem zamówienia zostanie odebrany w siedzibie wskazanej przez Wykonawcę na terenie RP". Zamówienia udało się udzielić tylko w drugim przypadku, co związane jest z faktem, że realizacją dostawy autobusu na 38 miejsc nie był zainteresowany żaden podmiot lub wszystkie oferty zostały odrzucone. Autobus turystyczny na 55 miejsc dostarczy natomiast Scania Polska S.A. z Nadarzyna. Umowa na realizację zamówienia podpisana została 28 grudnia 2018 roku. Straż Graniczna zapłaci za samochód ponad 1,131 mln złotych netto.

Przypomnijmy, że w 2018 roku SG chwaliła się hybrydami, które trafiły na wyposażenie graniczników. Osiem samochodów z napędem hybrydowym ma być wykorzystywanych w rejonach, które na co dzień borykają się z problemem smogu, np. aglomeracje miejskie, lub są objęte szczególną ochroną pod względem znaczenia dla przyrody, np. parki narodowe. 

Nowe pojazdy marki Toyota Auris oraz Toyota RAV 4 pojawiły się w SG dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze