Reklama

Straż Graniczna

Groty dla Straży Granicznej jeszcze w tym roku. Umowa na karabinki podpisana

fot. Defence24.pl
fot. Defence24.pl

Jeszcze w tym roku Straż Graniczna otrzyma ponad 100 nowych modułowych karabinków automatycznych Grot C16 FB-M1 do amunicji 5,56 x 45 mm NATO. Dziś podpisano umowę na dostawę broni z radomskiej fabryki, opiewającą na ponad 1,1 mln złotych – poinformowała InfoSecurity24.pl Rzecznik Prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej por. SG Agnieszka Golias.

Zgodnie z informacjami do jakich dotarło InfoSecurity24.pl, Straż Graniczna podpisała dziś umowę na dostawę karabinków Grot C16 FB-M1. Wartość umowy opiewa na kwotę 1 108 370 złotych. Środki na realizację zamówienia pochodzą z ustawy modernizacyjnej oraz budżetu podstawowego Straży Granicznej. 

Jak wynika z odpowiedzi przesłanych do naszej redakcji przez por. SG Agnieszkę Golias, Straż Graniczna zakupu dokonano na podstawie art. 131 b ustawy Prawo o zamówieniach publicznych, który mówi, że „ustawy nie stosuje się do udzielania zamówień w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa na dostawy lub usługi, jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.”. Ta z kolei, zgodnie z rozporządzeniem ministra rozwoju, wynosi 443 tys. euro.

Z potwierdzonych przez Rzecznik Prasową Komendanta Głównego SG informacji wynika, że zakup dotyczy 122 kompletów broni. Funkcjonariusze otrzymają karabinki w ekspresowym tempie, bo ich dostawa – zgodnie z umową – musi nastąpić do 21 grudnia bieżącego roku. Do Straży Granicznej mają trafić karabinki w wersji Grot C16 FB-M1, a więc wariant jaki od roku jest produkowany przez Fabrykę Broni w Radomiu. Również od roku ten model eksploatowany jest przez jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, które zgłosiły do funkcjonowania tej broni wiele uwag.

Warto dodać, że "bojowy" Grot C16 FB-M1 nie jest pierwszą bronią z tej rodziny, jaka trafiła do Straży Granicznej. W 2017 formacja ta zamówiła karabinki reprezentacyjne Grot R20 (wówczas MSBS-556R).

JS/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze