Reklama

Straż Graniczna

Nowe zestawy perymetryczne wzmacniają ochronę granicy

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Elektroniczna ochrona granicy zewnętrznej została wzmocniona o kolejne zestawy perymetryczne - informuje ppor. SG Anna Michalska ze Straży Granicznej. Formacja zakończyła instalację dziewięciu nowych zestawów. Koszt ich zakupu to 4,8 mln zł.

Kupione przez Straż Graniczną zestawy perymetryczne składają się między innymi z czujników sejsmicznych oraz z kamer weryfikujących alarmy. O ile kamery widoczne są dla osób postronnych to lokalizacje czujników sejsmicznych - zakopywanych w ziemi, znają tylko funkcjonariusze Straży Granicznej.

Instalacja zestawów perymetrycznych , polegała min. na zakopywaniu czujników sejsmicznych. O ile kamery, wchodzące w skład zestawów są widoczne dla postronnych osób, to same miejsce czujników znane jest tylko Straży Granicznej. Warto zaznaczyć, że w skład każdego zestawu wchodzi jedna kamera i kilkanaście czujników.

ppor. SG Anna Michalska

Sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych oraz obrazy z kamer są przesyłane do odbiorników, które zabierają ze sobą funckjonariusze SG idąc na patrole oraz do placówek Straży Granicznej.

Zestawy pracują niezależnie - posiadają własne systemy zasilania i transmisji danych, umożliwiające bezprzerwową pracę do 3 lat. Sprzęt charakteryzuje się mobilnością, można go wykorzystywać w każdych warunkach terenowych.

Perymetria to ważny element ochrony granicy. Dziś możemy powiedzieć, że granica jest naszpikowana elektroniką. Zawsze podkreślamy, że w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek – czyli dobrze wyszklony funkcjonariusz, który potrafi korzystać z tej najnowocześniejszej technologii. Tylko taki duet "człowiek+technika" może dać efekty.

ppor. SG Anna Michalska

Nowe zestawy ochrony perymetrycznej współpracują z wykorzystywanymi przez Straż Graniczną systemami optoelektronicznymi zainstalowanymi na wieżach obserwacyjnych. W przypadku instalacji zestawów perymetrycznych w pobliżu wież obserwacyjnych sygnały alarmowe pochodzące z czujników sejsmicznych będą wymuszały w sposób automatyczny skierowanie kamer systemów optoelektronicznych w kierunku rejonu, w którym nastąpił alarm.

Z perymetrii Straż Graniczna korzysta już od kilku lat, jest ona jednym z elementów elektronicznej ochrony granicy. Zakup nowych zestawów został sfinansowany z "Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017–2020”.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama