Reklama

Straż Graniczna

Cyfrowy Gryf na katowickim lotnisku

Fot. Śląski Oddział SG
Fot. Śląski Oddział SG

Jak poinformował Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP z końcem grudnia 2020 roku do placówki Straży Granicznej na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach dostarczony został robot pirotechniczny PIAP Gryf w najnowszej konfiguracji.

Najnowszy model średniego (masa: 48kg) robota EOD trafił do funkcjonariuszy pełniących służbę w Zespole Interwencji Specjalnych Straży Granicznej.  Nowy sprzęt został zakupiony z funduszu Wojewody Śląskiego, który zobowiązany jest do stałego utrzymywania lotniczych przejść granicznych znajdujących się na obszarze województwa w stanie umożliwiającym przeprowadzanie sprawnej i skutecznej kontroli pirotechnicznej.

Obok wspomnianego Gryfa funkcjonariusze SG otrzymali również pojazd przystosowany do przewozu i magazynowania specjalistycznego sprzętu pirotechnicznego, tarczę pirotechniczną, której podstawowym zadaniem jest ochrona pirotechnika przed negatywnym oddziaływaniem nadciśnienia oraz odłamków, spowodowanym detonacją urządzenia wybuchowego oraz kombinezon ciężki pirotechniczny zapewniający pirotechnikowi ochronę w trakcie bojowych działań minersko-pirotechnicznych. Wartość przekazanego sprzętu to ponad 1,9 mln złotych.

image
Fot. Śląski Oddział SG

Pełniący służbę w placówce SG w Katowicach-Pyrzowicach funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych, jak również przewodnicy psów służbowych o specjalności do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni, realizują m.in. zadania minersko – pirotechniczne, w tym zabezpieczają loty wysokiego ryzyka oraz dbają o zapewnienie bezpieczeństwa pasażerów w komunikacji lotniczej. Sprzęt, o który wzbogaciła się placówka Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach - jak podkreśla formacja - "z pewnością ułatwi pracę funkcjonariuszom, ale przede wszystkim zwiększy bezpieczeństwo pasażerów".

Warto dodać, że Zespoły Interwencji Specjalnych SG to specjalistyczne grupy do reagowania na wszelakie zagrożenia, przygotowane do czuwania nad bezpieczeństwem międzynarodowych portów lotniczych oraz samodzielnego przeprowadzania na ich terenie różnego rodzaju akcji: od rozpoznania pirotechnicznego, przez interwencje i zatrzymania, po neutralizację urządzeń wybuchowych.

Dostarczony do Katowic cyfrowy model robota PIAP Gryf to obecnie najbardziej zaawansowana wersja tej popularnej w Polsce i na świecie konstrukcji Łukasiewicz-PIAP. Warto zwrócić uwagę, że model Gryf jest wykorzystywany w służy w wielu jednostkach na terenie kraju, a za granicą trafił m.in. do służb w Korei Południowej, Indonezji, Nigerii, Senegalu oraz Rumunii.

image
Fot. Łukasiewicz-PIAP

Mobilny robot pirotechniczny PIAP Gryf przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z wykorzystaniem akcesoriów robota.

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach np. na pokładzie statku powietrznego.

Robot został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33-krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Reklama
Reklama

Reklama
Reklama

Komentarze