Reklama

Straż Graniczna

MSWiA chce przedłużyć do grudnia kontrole na granicy ze Słowacją

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Do 3 grudnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce przedłużyć okres tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej na granicy państwowej ze Słowacją. Wynika to z projektu rozporządzenia, który w piątek został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Reklama

Jak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez MSWiA przedłużenie tymczasowej kontroli na granicy ze Słowacją podyktowane jest „zapewnieniem bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego związanego z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej”.

Reklama

Do tej pory kontrola graniczna na ten granicy była przedłużana dwa razy: od 14 października do 2 listopada, a następnie od 3 listopada do 22 listopada. Resort spraw wewnętrznych i administracji proponuje przedłużyć po raz trzeci kontrolę, która obowiązywałaby od 23 listopada do 3 grudnia.

Czytaj też

„Ponadto wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób przekraczających polsko-słowacką granicę państwową w projekcie rozszerzono zakres ruchu w części obecnie funkcjonujących pieszych przejść granicznych, dopuszczając ruch osobowy i towarowy, zgodnie z kategorią drogi – z wyłączeniem autobusów i pojazdów samochodowych przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą” – czytamy w projekcie.

Reklama

Według projektu rozporządzenia ruch osobowy i towarowy zostałby rozszerzony o przejścia: Konieczna, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów, Winiarczykówka, Ujsoły, Bór i Jaworzynka.

W dokumencie przypomniano, że zgodnie z art. 28 kodeksu granicznego Schengen państwo członkowskie może wyjątkowo i w trybie natychmiastowym przywrócić kontrolę graniczną na granicach wewnętrznych, na ograniczony okres nieprzekraczający 10 dni, jeśli zaistnieje poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego, które wymaga podjęcia natychmiastowego działania. „W sytuacji gdy poważne zagrożenie porządku publicznego lub bezpieczeństwa wewnętrznego utrzymuje się po upływie okresu 10 dni, dane państwo członkowskie może zdecydować o przedłużeniu kontroli granicznej na granicach wewnętrznych na odnawialne okresy nie dłuższe niż 20 dni” – podkreśliło MSWiA.

Czytaj też

Od 4 października, czyli od wprowadzenia tymczasowych kontroli Straż Graniczna skontrolowała 489 tys. osób i 209 tys. pojazdów. Granicę polsko-słowacką można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Wyrywkowo kontrolowane są osoby wjeżdżające do Polski. Trzeba mieć ze sobą dokument podróży - dowód osobisty lub paszport.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze