Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna: Ukraińcy bez odpowiednich dokumentów też mogą przekroczyć granicę

Fot. Podlaski Oddział SG

Obywatele Ukrainy, którzy mają niekompletne lub nieważne dokumenty uprawniające do przejścia granicy albo nie mają ich w ogóle, mogą na podstawie zgody Komendanta Głównego SG również przekroczyć granicę i przebywać w Polsce do 15 dni – zapewnił komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Andrzej Popko.

Reklama

Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, który wziął udział w konferencji prasowej zorganizowanej przy nowo otwartym punkcie recepcyjnym w pobliżu przejścia granicznego w Korczowej (Podkarpackie) był pytany, jak wygląda procedura przez przejście graniczne Ukraińców, którzy nie mają paszportów, aktualnych wiz.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"W trakcie kontroli stwierdza się, jakie dokumenty przedstawi dana osoba, dany podróżny do odprawy granicznej. Na tej podstawie funkcjonariusz podejmuje dalsze czynności. Jeżeli w chwili obecnej, bo mamy takie przypadki, obywatele Ukrainy bądź mają niekompletne dokumenty, bądź nieważne, bądź nie mają w ogóle dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, stosujemy tryb art. 32 Ustawy o cudzoziemcach, gdzie za zgodą Komendanta Głównego SG możemy zezwolić na przekroczenie granicy i na pobyt na terytorium Polski do 15 dni dla takiego obywatela" – wyjaśnił komendant BiOSG.

Czytaj też

Dodał, że komendanci poszczególnych oddziałów SG i komendanci placówek otrzymali stosowne uprawnienia i proces ten przebiega sprawnie. Zaznaczył, że po przekroczeniu granicy taka osoba powinna się stawić w konsulacie kub w urzędzie wojewódzkim do wydziału spraw obywatelskich, by złożyć odpowiednie dokumenty legalizujące pobyt. "Bo ta zgoda obowiązuje przez 15 dni" – zastrzegł.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze