Reklama

Straż Graniczna

Niemieckie karabinki dla granicznych specjalsów

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. por. Cezary Jabłoński/Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi

Do funkcjonariuszy Straży Granicznej trafiło w tym tygodniu kolejnych 25 sztuk karabinków HK416 – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska. Jak podkreśliła, są to karabinki używane przez armie na całym świecie i przez jednostki policyjne. 

Reklama

25 karabinków HK416 kaliber 5,56 mm firmy Heckler&Koch trafiło do funkcjonariuszy Wydziałów Zabezpieczenia Działań SG we wszystkich oddziałach formacji. "Wspólne szkolenia, ćwiczenia, operacje oraz działania w ochronie granicy państwowej umożliwiły funkcjonariuszom WZD zapoznanie się oraz uzyskanie opinii na temat tej broni i sprzętu będącego na wyposażeniu innych jednostek specjalnych. Z uzyskanych informacji od użytkowników wynika, że Heckler&Koch HK416 są to niezawodne karabinki używane przez armie na całym świecie oraz jednostki policyjne" – podkreśliła rzeczniczka szefa SG.

Reklama

Porucznik Michalska zaznaczyła, że posiadanie tej samej broni pozwoli na skuteczne działanie w sytuacjach krytycznych, gdyż zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze WZD SG będą znali jej obsługę i będą mogli z niej korzystać.

Czytaj też

"Ponadto pododdziały kontrterrorystyczne policji, z którymi WZD prowadzą wspólne działania w ramach zwalczania fizycznego terroryzmu, wyposażone są również w broń firmy HK (pistolety maszynowe oraz karabinki). Ten fakt jest kolejnym argumentem wyposażenia jednostek specjalnych Straży Granicznej w tę broń w celu skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych" – stwierdziła rzeczniczka formacji

Reklama

Karabinek HK416 do użytku wszedł w 2005 roku. Zasilany jest nabojami kalibru 5,56×45 mm, a zdaniem producenta broń cechuje się zwiększoną niezawodnością względem poprzednich konstrukcji. Teoretyczna szybkostrzelność wynosi 850 strzałów na minutę. Broń pozwala też na liczne modyfikacje, przez co można ją dostosować do indywidualnych potrzeb użytkowników. W Polsce HK416 znajdują się na wyposażeniu m.in. pododdziałów kontrterrorystycznych policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, JW GROM czy Centralnego Biura Śledczego Policji.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (4)

 1. Kordian

  Czy MSBS Grot aż o tyle jest gorszy od tego HK żeby uzasadniało to zakup tego sprzętu. Można zatem zrozumieć ,że MSBS nie jest aż tak wspaniały. Nie rozumiem tego zakupu.

  1. Stańczyk

   Synku, czy ty miałeś w ręku MSBS-a i HK416?

 2. Stańczyk

  Bardzo dobra wiadomość! Należy zwiększyć ilość podczas następnych zakupów!

 3. Giero

  Czekamy aż niemieccy funkcjonariusze zakupią polskie Groty tak BARDZO chwalone na Ukrainie. Wtedy też będzie zunifikowane. Btw. Wszystkie AR podobne konstrukcje w obrębie jednego modelu nie się różnić wyposażeniem jednak nawet różne modele różnych producentów obsługuje się podobnie

 4. DDR

  To nie niepodlegający krytyce GROT który jest podobnież najlepszy na świecie tylko HK To jakiś afront

Reklama

Najnowsze