Reklama

Służby Mundurowe

Specustawa powodziowa z podpisem prezydenta

Autor. str. Arkadiusz Waszkiewicz/PSP

W błyskawicznym tempie przez Senat przeszła specustawa powodziowa, która m.in. wprowadza dla mundurowych zmiany w kwesti nadgodzin i szczepień. Senatorowie nie wnieśli do niej żadnej poprawki, a kilka godzin później została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Takiej zgody pomiędzy politykami dawno nie było. Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, która do porządku prawnego wprowada szereg zmian, wśród których są także regulacje dotyczące funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej, w ekspresowym tempie przeszła całą ścieżkę legislacyjną.

Reklama

W trakcie jednego posiedzenia - wprowadzając kilka poprawek - przyjęli ją posłowie. Zmian natomiast nie zaproponowali senatorowie, którzy jednego dnia przyjęli ustawę, a po kilku godzinach – tego samego dnia – podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Ustawie, został ostatni krok – publikacja w Dzienniku Ustaw – aby zaczęła obowiązywać. Po opublikowaniu, zmiany, które wprowadza dokument, wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Regulacja wprowadza do porządku dziennego zmiany dla funkcjonariuszy, którzy pełnili i pełnią służbę - w okresie od 13 września 2024 r. do dnia 31 października 2024 r. - realizując zadania związane ze stanem klęski żywiołowej na zalanych terenach. Za wypracowane nadgodziny (czas służby przekraczający 40 godzin tygodniowo – przyp. red.), mundurowi otrzymają rekompensatę pieniężną określoną w przepisach każdej z formacji. Według wyliczeń MSWiA szacowany koszt rekompensat w przypadku Policji wyniesie nieco ponad 19 mln złotych, a jeśli chodzi o Straż Graniczną, resort przewiduje kwotę 200 tys. złotych. Największe środki przewidziano dla strażaków. Nadgodziny w PSP kosztować mogą nawet blisko 90 mln złotych.

Czytaj też

Specustawa wprowadza również – tym razem na stałe – zmiany dotyczące szczepień funkcjonariuszy. Mundurowi, w myśl ustawy, „w przypadku wystąpienia lub możliwości wystąpienia na stanowisku służbowym szkodliwego biologicznego czynnika chorobotwórczego, przeciw któremu jest dostępna szczepionka, mogą poddać się szczepieniom ochronnym”. Regulacje przewidują jednak, że funkcjonariusz nie zostanie dopuszczony się do pełnienia służby na stanowisku, gdzie „występuje szkodliwy czynnik biologiczny, jeżeli nie posiada wymaganych szczepień ochronnych”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze