Reklama

Służby Mundurowe

Służby mundurowe będą manifestować w Warszawie

fot. NSZZP
fot. NSZZP

W związku z dalszym brakiem porozumienia pomiędzy Federacją Związków Zawodowych Służb Mundurowych a MSWiA, Komitet Protestacyjny FZZSM podjął decyzję o przeprowadzeniu w dniu 2 października w Warszawie wspólnej manifestacji służb mundurowych – czytamy w komunikacie wydanym przez Federację Związków Zawodowych.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, wiceszef MSWiA zapewniał, że resort jest otwarty na rozmowy. Jarosław Zieliński apelował też do mundurowych o wycofanie się z zapowiadanej demonstracji i odstąpienie od strajku włoskiego. Jak się okazuje prośby ministra nie przyniosły efektu, bo związkowcy poinformowali dziś, że wspólna manifestacja służb mundurowych odbędzie się 2 października w Warszawie.

Przypomnijmy, protest policjantów trwa od 10 lipca. Od 16 lipca dołączyli do nich funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej. O ogólnopolskiej akcji protestacyjnej zadecydowała Rada Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. 12 marca br. wysłali swe postulaty do ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz finansów i sprawiedliwości. W marcu Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych informowała, że jeśli postulaty nie zostaną spełnione, odbędą się protesty.

Później Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów poinformował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. Zapowiedziano również zgodę na pozostawienie 25-letniego okresu służby, ale podkreślono żądanie likwidacji zapisu określającego wiek, od którego funkcjonariusze mogą przechodzić na emeryturę. Obecnie to 55 lat. 

PAP/NSZZP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze