Służba Więzienna

Znikają Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej

Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim
Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim
Autor. kpr. Adrian Kuśmierczyk

Minister sprawiedliwości podjął decyzję o likwidacji czterech Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej. Chodzi dokładnie o jednostki w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu. Nie wiadomo jakie merytoryczne przesłanki stoją za tą decyzją.

W Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości pojawiło się nowe zarządzenie, dotyczące siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej. Co ważne, zgodnie z dokumentem zlikwidowane zostają cztery Okręgowe Inspektoraty Służby Więziennej. Chodzi o jednostki w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i Wrocławiu.

Resort zdecydował, że pracownicy i funkcjonariusze OISW w Białymstoku przejdą pod jurysdykcję OISW w Olsztynie, a jego mienie ruchome przechodzi pod Areszt Śledczy w Białymstoku. W przypadku jednostki w Gdańsku, jej personel przejmuje OISW w Bydgoszczy, a mienie ruchome - Areszt Śledczy w Gdańsku. Mundurowi i pracownicy z inspektoratu w Szczecinie będą natomiast odpowiadać przed Dyrektorem Okręgowym Służby Więziennej w Koszalinie, a mienie ruchome przechodzi pod Areszt Śledczy w Szczecinie. Ostatni likwidowany OISW, czyli jednostka we Wrocławiu, a dokładnie jej funkcjonariusze i pracownicy przechodzą "pod skrzydła" OISW w Opolu, a mienie ruchome - Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu.

Czytaj też

Tym samym na mapie Polskie zostanie 11 z 15 funkcjonujących obecnie Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej (w Bydgoszczy, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Poznaniu, Rzeszowie i Warszawie).

O reorganizację Okręgowych Inspektoratów Służby Więziennej szefa resortu sprawiedliwości pytał m.in. NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, a dokładnie jego przewodniczący Czesław Tuła, na początku grudnia. O zmianach, które Ministerstwo planuje w formacji, związkowcy dowiedzieć mieli się dopiero 7 grudnia, od Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacka Kitlińskiego. Nie doczekali się oni jednak do tej pory odpowiedzi ministra, a szczegóły planu reorganizacji poznali z ministerialnego zarządzenia, opublikowanego parę dni później.

Jakie są merytoryczne przesłanki tej znaczącej niewątpliwie decyzji? Tak naprawdę nie wiadomo. Nie ma wątpliwości jednak co do tego, że resort zaskoczył tą decyzją więzienne środowisko, które już 1 stycznia 2022 roku "obudzi się" w nowej organizacyjnej rzeczywistości. To właśnie wtedy bowiem zmiany mają wejść w życie, czyli zaledwie 18 dni po publikacji ministerialnego zarządzenia.

MR

Czytaj też

Komentarze (2)

  1. Cleo

    Kiedy doczekamy się konkretów czyli rozmundurowania administracji. Poza ochroną i może wychowawcami wszyscy to zwykli cywile - uprawnienia emerytalne mundurowe są w ich przypadku nieuzasadnione i tam należy w końcu dokonać zmian.

  2. Żeton

    Decyzja jak najbardziej trafna, tylko wykonanie tragiczne, dziwnym trafem inspektoraty z większych miast wynoszą się do większych tam gdzie poparcie ma obecna władza. Z drugiej strony to dobrze bo pośrednio stymuluje się ich rozwój. Szkoda że minister nie ma tyle odwagi i nie rozmunduruje administracji zostawiając wśród mundurowych ludzi z pionu ochrony i wychowawców. Moim zdaniem warto by też przemyśleć przeniesienie wydziałów konwojowych z policji do sw, a także kupowanie tych samych mundurów, które posiada policja jedynie ze zmienionym nadrukiem na SW. Kolejnym usprawnieniem mogłaby być zmiana liczny stopni i powiązanie ich ze stanowiskami służbowymi.