Reklama

Służba Więzienna

Byli funkcjonariusze SW na ławie oskarżonych. W tle zarzuty korupcyjne

Fot. Facebook Służba Więzienna/Zakład Karny Stargard

Zachodniopomorski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 10 osobom, wśród których są byli funkcjonariusze Służy Więziennej, w tym dyrektor i zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie. Oskarżeni odpowiedzą przed sądem za 51 przestępstw, m.in. za przyjmowanie łapówek i wyrządzenie szkody majątkowych w wielkich rozmiarach w związku z realizacją umowy dotyczącej termomodernizacji budynków penitencjarnych.

Akt oskarżenia przeciwko 10 osobom został skierowany do Sądu Rejonowego Szczecin Prawobrzeże i Zachód. Wśród oskarżonych są m.in. byli funkcjonariusze Służby Więziennej, w tym była dyrektor i zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Nowogardzie.

Czytaj też

„Prokurator zarzucił oskarżonym popełnienie łącznie 51 przestępstw, w tym polegających na przyjmowaniu korzyści majątkowych oraz obietnic takich korzyści. Kolejne zarzuty dotyczą ujawnienia tajemnicy służbowej oraz niedopełnienia obowiązków służbowych, a także za wyrządzenie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach Zakładowi Karnemu w Nowogardzie w związku z realizacją umowy o roboty budowlane w przedmiocie termomodernizacji budynków penitencjarnych w tej jednostce” - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Reklama

Jak wskazano, kolejnym dwóm byłym funkcjonariuszom SW pełniącym służbę w Zakładzie Karnym w Nowogardzie zarzucono ujawnienie tajemnicy służbowej, przyjęcie obiecanej korzyści majątkowej oraz niedopełnienie obowiązków służbowych. „Prokurator pozostałym oskarżonym zarzucił popełnienie przestępstw polegających na wręczaniu korzyści majątkowych i obiecywaniu korzyści majątkowych, a także w odniesieniu do jednej osoby sformułowano zarzuty dotyczące poświadczania nieprawdy o przeprowadzeniu okresowych badań technicznych samochodów oraz nielegalnego posiadania broni i amunicji” - podała PK.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora stosowane były środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 oskarżonych oraz wobec jednego z oskarżonych w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych, dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi.
Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Czytaj też

Do zatrzymań w tej sprawie doszło w maju 2021 roku. Śledztwo prowadził Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Oskarżonym za zarzucane czyny może grozić do 8 lat więzienia.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Bolo1978

    A zawsze jak chodzi o korupcję to podejrzanymi są funkcjonariusze działu ochrony przeważnie oddziałowi. Wszyscy wiedzą kto bierze ci co są przy korycie

Reklama

Najnowsze