Reklama

Służba Więzienna

Szef Służby Więziennej z drugą gwiazdką

Fot. Piotr Kochański/Służba Więzienna

Prezydent RP Andrzej Duda wręczy awanse generalskie funkcjonariuszom Służby Więziennej w czasie Centralnych Obchodów Święta Służby Więziennej. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, te trafią do dyrektora generalnego formacji, gen. Jacka Kitlińskiego oraz jego zastępcy - płk. Krzysztofa Stefanowskiego.

Reklama

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Centralnych Obchodach Święta Służby Więziennej - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. W czasie uroczystości prezydent wręczy awanse generalskie oraz odznaczenia państwowe funkcjonariuszom Służby Więziennej. Te pierwsze, jak dowiedziała się redakcja, trafią do kierownictwa formacji.

Reklama

Pierwszy awans otrzyma gen. Jacek Kitliński, czyli dyrektor generalny SW na stopień generała inspektora SW, a drugi jego - płk Krzysztof Stefanowski, na stopień generała SW.

Awans dla szefa formacji możliwy jest dzięki zmianom w ustawie o Służbie Więziennej, wprowadzonych w ubiegłym roku. Wtedy też w przepisach pojawił się stopień generała inspektora SW. Dyrektor Generalny Służby Więziennej otrzymał tym samym szanse na awans, który odbierze jeszcze dzisiaj, tj. 29 czerwca br. Wcześniej nie był on możliwy, bowiem Jacek Kitliński posiadał najwyższy przewidziany w formacji stopnień – generała Służby Więziennej.

Reklama

Czytaj też

W myśl przepisów, stopień generała inspektora Służby Więziennej może być nadany generałowi Służby Więziennej powołanemu na stanowisko Dyrektora Generalnego. Jak uzasadniano te modyfikacje, "zmiana związana z dodaniem kolejnego stopnia w korpusie oficerów – generała inspektora Służby Więziennej ma na celu podkreślenie rangi i znaczenia dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa wewnętrznego państwowej formacji, a także stanowiska szefa służby Dyrektora Generalnego". Podkreślano też, że "zastrzeżenie ustawowe o przypisaniu stopnia generała inspektora do stanowiska Dyrektora Generalnego ma także na celu ochronę prestiżu tego stanowiska".

Kitliński, jeszcze jako pułkownik, powołany na szefa formacji został w 2015 roku, a wcześniej sprawował funkcję zastępcy dyrektora generalnego Służby Więziennej. Karierę zawodową rozpoczął w roku 1993 jako młodszy wychowawca w Zakładzie Karnym w Żytkowicach. Rok później został skierowany do Szkoły Oficerskiej w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Po jej ukończeniu w roku 1995 został przeniesiony do Zakładu Karnego w Rzeszowie. W roku 1997 objął stanowisko kierownika działu terapeutycznego dla osób uzależnionych od środków odurzających i psychotropowych. Pod koniec roku 2000 oddelegowany do pełnienia służby na stanowisku inspektora Biura Penitencjarnego w Centralnym Zarządzie Służby Więziennej w Warszawie. 1 stycznia 2007 roku, będąc w stopniu majora Służby Więziennej, obejmuje funkcję Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie.

Czytaj też

Pułkownik Krzysztof Stefanowski w kierownictwie SW pojawił się w lutym 2020 roku, jeszcze w stopniu podpułkownika. W Służbie Więziennej pełni służbę od 1 września 1999 roku. Przez swoją służbę związany był z Zakładem Karnym we Włodawie, Zakładem Karnym w Chełmie, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Lublinie, Aresztem Śledczym w Lublinie i Zakładem Karnym w Zamościu zajmując stanowiska młodszego wychowawcy, wychowawcy, starszego wychowawcy, zastępcy kierownika działu penitencjarnego, inspektora, specjalisty, zastępcy dyrektora. Z dniem 1 lutego 2013 roku został powołany na stanowisko dyrektora Zakładu Karnego w Zamościu, po czym z dniem 23 lutego 2018 roku został powołany na stanowisko dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Lublinie.

Reklama

Komentarze

    Reklama