Reklama

Służba Ochrony Państwa

Lokalizator GPS w pojeździe Kancelarii Prezydenta. Szef BBN: samochód był wykorzystywany w kolumnach VIP-owskich

Fot. prezydent.pl

Funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie czynności zleconych przez Służbę Ochrony Państwa rzeczywiście zidentyfikował lokalizator w pojeździe, który nie należał do SOP. Był wykorzystywany w kolumnach VIP-owskich - poinformował w czwartek na antenie TVN24 szef BBN Jacek Siewiera.

Reklama

Szef BBN zapytany o to, czy wiadomo już, kto podrzucił do prezydenckiego auta lokalizator GPS, który wykryła na lotnisku w Katowicach Straż Graniczna, a nie Służba Ochrony Państwa, odpowiedział: „To nieprawda”. ”Funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie czynności zleconych przez Służbę Ochrony Państwa, w trakcie operacji prowadzonej przez SOP, rzeczywiście zidentyfikował lokalizator w pojeździe, który nie należał do Służby Ochrony Państwa. Rzeczywiście był wykorzystywany w kolumnach VIP-owskich” - powiedział Siewiera. Doprecyzował, że lokalizator został zlokalizowany „w busie, ale nie prezydenta”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zwracał uwagę także na to, że w ciągu „ostatnich dwóch lat Służba Ochrony Państwa, pod aktualnym również kierownictwem, prowadziła ponad 600 operacji ochronnych, w tym kilkadziesiąt wizyt polskich delegacji w kraju objętym wojną, w czasie, kiedy mieliśmy do czynienia nie tylko z grupami dywersyjnymi, ale z otwartą konfrontacją, z wykorzystaniem środków artyleryjskich, przypomnijmy, że SOP wraz z jednostką wojskową GROM, realizował zabezpieczenie wizyty w Kijowie w czasie, gdy pod Kijowem stały wojska Federacji Rosyjskiej i prowadziły działania, zbrojne”.

I w całej tej perspektywie kilkuset operacji ochronnych, które były prowadzone (...)nikt nie zginął, a był to realny scenariusz, nikt nie został ranny, nigdy nie doszło do narażenia bezpośredniego w konfrontacji w wymianie ognia, lokalizator w tym wszystkim to jest jedynie mały środek służący do realizacji jakichś celów. Jeżeli ktokolwiek go tam podłożył, to ten zamiar został udaremniony w sposób wzorowy.
Jacek Siewiera, szef BBN, Fakty po faktach - 2.11.2023 r.

Jak podał portal tvn24.pl, w samochodzie należącym do Kancelarii Prezydenta RP funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa znaleźli lokalizator latem br. podczas rutynowej kontroli, autorzy artykułu dodali, że urządzenie pozwala śledzić pozycję samochodu w czasie rzeczywistym. Portal zaznaczył, że prezydent Andrzej Duda nie podróżował samochodem, pod którym znajdował się lokalizator, co nie znaczy, że potencjalnie nie mógł nim podróżować. Odkrycia dokonali pirotechnicy SOP, którzy zgodnie z procedurami sprawdzali samochody mające wejść w skład kolumny prezydenckiej, pod kątem podłożenia pod auto materiałów wybuchowych. Wówczas wykryli podczepiony lokalizator – informował portal tvn24.pl.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama