Służby Mundurowe
Rumunia zamawia w Polsce sześć śmigłowców Black Hawk
W ramach zawartej jeszcze w listopadzie br. umowy ramowej PZL Mielec, zakłady należące do koncernu Lockheed Martin, otrzymały od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców S-70M Black Hawk. Trzy maszyny w konfiguracji ratownictwa morskiego i trzy w wersji lądowej mają zostać dostarczone w 2023 roku.
Jest to pierwsze zamówienie będące efektem umowy ramowej, w ramach której w ciągu najbliższych czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 egzemplarzy śmigłowca Black Hawk S-70M wyprodukowanych w Polsce. Pierwszych sześć śmigłowców (trzy skonfigurowane do operacji morskich i trzy do wsparcia operacji lądowych) zostaną dostarczone we współpracy z Romaero i DELTAMED w roku 2023 roku. W ten sposób Rumunia staje się 11. krajem i 18. klientem śmigłowców Black Hawk produkowanych w PZL Mielec.
Dzisiejsze zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii podkreśla możliwości podwójnego zastosowania śmigłowców Black Hawk S-70. Śmigłowiec wnosi wojskową solidność do prowadzenia misji cywilnych i jest w równym stopniu zdolny do wspierania działań państwowej policji, straży przybrzeżnej, straży pożarnej, patroli granicznych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych, tak jak robi to w ramach operacji z zakresu obrony i bezpieczeństwa czy ewakuacji medycznej.
Kabina zarówno lądowego, jak i morskiego wariantu Black Hawka będzie wyposażona w zestaw medyczny dostarczony przez zlokalizowaną w rumuńskim mieście Kluż-Napoka firmę Deltamed, która jest doświadczonym integratorem pojazdów ratowniczych wyposażonych i przystosowanych do opieki nad pacjentem, a także do działań ratowniczych.
Czytaj też: Rumuńskie MSW kupiło Black Hawki z Mielca
Aby zapewnić wysoką dostępność operacyjną i utrzymanie nowej floty w powietrzu, we współpracy z partnerem przemysłowym, firmą Romaero, zostanie w Bukareszcie utworzone centrum serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul - MRO) śmigłowców Black Hawk. Centrum będzie miało możliwość rozwoju w celu obsługi dodatkowych śmigłowców Black Hawk zamówionych przez rząd Rumunii, zarówno do użytku wojskowego, jak i cywilnego, a także wsparcia innych operatorów Black Hawk w regionie.