Reklama

Służby Mundurowe

Rekompensaty dla poszkodowanych weteranów. Kwoty będą sięgać kilkuset tysięcy złotych

Autor. Biuro Międzynarodowej Współpracy Policji KGP

Szykują się zmiany dla weteranów, którzy podczas działań poza granicami kraju zostali poszkodowani. Ci, u których orzeczony został uszczerbek na zdrowiu w wysokości co najmniej 30 procent, będą mogli wkrótce się ubiegać o przyznanie rekompensaty w wysokości od 200 do nawet 600 tysięcy złotych. Zmiany będą dotyczyć m.in. funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, MON oraz ABW i AW.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowane zostały założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa przygotowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak czytamy, nowela na celu „umożliwienie grupie weteranów poszkodowanych, u których orzeczony został uszczerbek na zdrowiu w wysokości co najmniej 30 proc., ubiegania się o przyznanie rekompensaty w wysokości nie niższej niż 200 000 zł oraz nie wyższej niż 600 000 zł”.

Reklama

Według założeń, na wysokość przyznanej kwoty z tytułu rekompensaty będzie wpływać kilka czynników. Przede wszystkim wysokość ustalonego uszczerbku na zdrowiu lub cierpień fizycznych i psychicznych związanych z okolicznościami doznanego uszczerbku oraz jego następstw, w tym jego trwałości. Uwzględniana ma również być niezdolność do pracy lub podejmowania ról społecznych oraz znaczne pogorszenie jakości życia.

Istotnym założeniem ustawy jest to, aby proponowane rozwiązanie wprowadzało prostą i szybką procedurę uzyskania rekompensaty na podstawie złożonego wniosku, bez potrzeby ponoszenia ze strony weteranów poszkodowanych dodatkowych kosztów jakie występują np. w sytuacji wejścia na drogę sądową.
fragment istoty rozwiązań planowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa

Czytaj też

Jak wskazali autorzy noweli, projektowane regulacje przewidują, że „rekompensata będzie przyznawana i wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej odpowiednio ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub szefa Agencji Wywiadu”. Uprawnionymi do ubiegania się o rekompensatę będą osoby, które posiadają status weterana poszkodowanego, u których uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30 procent i został doznany „wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa, lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami”.

W ramach nowych przepisów ma powstać specjalny zespół, którego zadaniem będzie opracowywanie opinii zawierających rekomendację odnośnie do wysokości rekompensaty. W jego skład mają wejść osoby „posiadające doświadczenie i wiedzę merytoryczną konieczną do wykonania tego zadania”. „Należy jednak wskazać, że nie jest ona wiążąca dla organu. Warunki i tryb pracy ww. Zespołu zostaną określone w zarządzeniu odpowiednio ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub szefa Agencji Wywiadu” – czytamy.

Decyzja w sprawie rekompensaty będzie wydawana w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania przez organ opinii właściwego Zespołu, który będzie miał 3 miesiące na jej opracowanie.
fragment istoty rozwiązań planowanych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa
Reklama

Dodatkowo w noweli zostały zawarte wytyczne, zgodnie z którymi postępowanie o przyznanie rekompensaty nie będzie wszczynane, a wszczęte zostanie umorzone. Będzie to obowiązywać w przypadku, gdy wydano prawomocny wyrok albo zawarto ugodę w sprawie o zadośćuczynienie, toczy się postępowanie sądowe w sprawie o zadośćuczynienie, zainteresowany uzyskał zadośćuczynienie od sprawcy czynu powodującego szkodę, lub sąd w postępowaniu karnym orzekł na rzecz zainteresowanego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Czytaj też

Według założeń planowany termin przyjęcia projektu nowelizacji ustawy przez Radę Ministrów to III kwartał 2024 roku. Osobą odpowiedzialną za opracowanie projektu jest wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej Stanisław Wziątek.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze