Służby Mundurowe
Przedstawiciele policji z całego świata na Polsecure
W Kielcach wystartowała II edycja mundurowych targów Polsecure. Podczas trwającej trzy dni wystawy, połączonej z konferencją dotyczącą bezpieczeństwa na wschodniej granicy Polski, zaprezentowane zostaną m.in. systemy do wykrywania dronów czy mobilny zestaw do analizy i likwidacji skażeń, tzw. ZEUS 2. Jak podkreślił w liście skierowanym do uczestników prezydent Andrzej Duda, „bezpieczeństwo stanowi podstawową i niezbywalną potrzebę każdego społeczeństwa”, a „wzmacnianie zdolności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne w Polsce jest priorytetem”.
"Wydarzenia ostatnich lat pokazują wyraźnie, że pozostaje ono (bezpieczeństwo - przyp. red.) w bezpośrednim związku z sytuacją w różnych częściach świata. Konflikty zbrojne w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, cyberprzestępczość, katastrofy naturalne, niedawna pandemia to czynniki wywołujące szereg negatywnych zjawisk, takich jak kryzysy migracyjne, wzrost zagrożenia terrorystycznego, czy przestępczości transgranicznej. Wszystko to niewątpliwe powoduje zachwianie poczucia stabilności, tak ważnej dla społeczności międzynarodowej" – podkreślił prezydent. Z uwagi na rozwój nowoczesnych technologii - jak zauważył Andrzej Duda - coraz istotniejsze staje się wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań. "Z tego względu priorytetem dla Polski jest systematyczne wzmacnianie zdolności służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne" – dodał.
W trakcie targów uczestnicy mają okazję zobaczyć m.in. sprzęt służący do ochrony przed skażeniami nowej generacji, który będą wykorzystywać w służbie policyjni kontrterroryści i technicy kryminalistyczni z CLKP. Mowa o mobilnym zestawie do analizy oraz likwidacji skażeń ZEUS-2, wspierającym działania kontrterrorystyczne na miejscu zdarzenia CBRN-E. To mobilne laboratorium umożliwia określenie rodzaju użytego czynnika chemicznego, promieniotwórczego, biologicznego oraz materiałów wybuchowych i ich prekursorów. Służy także analizie zagrożeń czynnikiem biologicznym dzięki innowacyjnemu zestawowi diagnostycznemu opartemu na technikach biologii molekularnej, pozwalającemu na szybką, wiarygodną identyfikację czynników infekcyjnych, umożliwiającemu także jednoczesną identyfikację czynnika i określenie profilu jego antybiotykoodporności.
Po wielu tygodniach oczekiwania rozpoczęły się II Międzynarodowe Targi Polsecure👮♂️W uroczystym otwarciu wziął udział Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wraz z Zastępcami, podsekretarz stanu w @MSWiA_GOV_PL @BartoszGrodecki oraz przedstawiciele innych służb. pic.twitter.com/9NwKayOY90
— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) April 25, 2023
Uzupełnieniem wystawy jest międzynarodowa konferencja organizowana przez Komendanta Głównego Policji. Podczas środowego panelu dyskusyjnego prelegenci skupią się m.in. na działaniach służb w kontekście presji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej i wojny w Ukrainie. Głos w dyskusji zabiorą przedstawiciele Straży Granicznej, FRONTEX (Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej) oraz KG Policji. Zaplanowano także panele dyskusyjne dotyczące przeciwdziałaniu zagrożeniom ze strony bezzałogowych statków czy walce z cyberprzestępczością.
Polsecure to wystawa i cykl konferencji w pełni poświęcone bezpieczeństwu publicznemu i służbom mundurowym podległym MSWiA. Głównym patronem medialnym wydarzenia są InfoSecurity24.pl, CyberDefence24.pl oraz Defence24.pl.