Reklama

Służby Mundurowe

Prokuratura przyjrzy się zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika. Kierwiński: Policja i SOP działały legalnie

Autor. MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński odniósł się do prokuratorskiego śledztwa ws. zatrzymania byłego kierownictwa CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. „Polska Policja i SOP działały legalnie i profesjonalnie na wniosek sądu” – podkreślił Kierwiński.

Reklama

Do zatrzymania byłych szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika doszło w zeszły wtorek w Pałacu Prezydenckim. Po zatrzymaniu obaj najpierw trafili do aresztu śledczego Warszawa-Grochów, skąd po kilku dniach zostali przetransportowani do innych jednostek penitencjarnych. Mariusz Kamiński został przewieziony do zakładu karnego w Radomiu, natomiast Maciej Wąsik do zakładu karnego w Przytułach Starych pod Ostrołęką. Obaj w więzieniu rozpoczęli strajk głodowy.

Reklama

W piątek Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji i SOP w związku z czynnościami podejmowanymi przy zatrzymaniu w Pałacu Prezydenckim Wąsika i Kamińskiego. Prokuratura przekazała, że śledztwo wszczęto w związku z zawiadomieniami, które wpłynęły w ostatnich dniach. Chodzi o czyn z art. 231 Kodeksu Karnego (nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza). „Trwają czynności procesowe zmierzające do wyjaśnienia okoliczności sprawy” - informowała prokuratura.

Czytaj też

Do śledztwa prokuratury odniosła się na swojej stronie internetowej Komenda Główna Policji. „W związku z wszczęciem przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy Policji i SOP w związku z czynnościami podejmowanymi na polecenie sądu przy zatrzymaniu w Pałacu Prezydenckim panów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego informujemy z całą stanowczością, że wszystkie czynności podjęte w sprawie były zgodne z obowiązującymi przepisami i poszanowaniem godności osób zatrzymywanych” – napisano w opublikowanym oświadczeniu.

Reklama

Nie ma żadnych wątpliwości, że funkcjonariusze Policji działali na podstawie obowiązujących przepisów i w granicach prawa. Na potrzeby postępowania zostanie udostępniona całość materiałów z wykonanych czynności. Stwierdzamy, że wszczęcie postępowania przez organ niezależny od Policji potwierdzi powyższe i wyeliminuje spekulacje pojawiające się w przestrzeni publicznej” – dodano.

Czytaj też

Do sprawy odniósł się też minister spraw wewnętrznych i administracji. „Polska Policja i SOP działały legalnie i profesjonalnie na wniosek sądu” – napisał na platformie X (dawny Twitter) Marcin Kierwiński. Szef MSWiA zapewnił też, że resort „zapewni wszelkie możliwe wsparcie, aby prawda o tych działaniach została ukazana opinii publicznej”.

„Posłowie PiS broniąc swoich skazanych, partyjnych kolegów, atakują Policję i SOP. Funkcjonariusze wykonywali polecenie sądu, działali na podstawie i w granicach prawa” – ocenił z kolei wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Przypomnijmy, 20 grudnia ubiegłego roku Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik zostali skazani prawomocnym wyrokiem na dwa lata więzienia. Dzień później, w związku Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienia w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatów poselskich Kamińskiego i Wąsika.

W ubiegły czwartek prezydent Andrzej Duda przekazał, że – na wniosek żon polityków PiS - zdecydował o wszczęciu postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika oraz że wnioskuje do Prokuratora Generalnego, aby zawiesił wykonywanie kary i zwolnił z więzienia obu polityków PiS na czas postępowania. Prokurator Generalny Adam Bodnar potwierdził, że w piątek rano otrzymał pismo w tej sprawie i wszczął postępowanie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze