Reklama

Policja

Zmiana w fotelu szefa KSP. "Stołecznymi" pokieruje komendant z Gdańska

Fot. Komenda Stołeczna Policji/Facebook
Fot. Komenda Stołeczna Policji/Facebook

Policjanci ze stołecznego garnizonu powitali nowego szefa. W fotelu komendanta stołecznego Policji nadinsp. Pawła Dzierżaka zastąpił dotychczasowy komendant wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Dariusz Walichnowski. „Zmiana na stanowisku komendanta stołecznego Policji wydaje mi się naturalna” – powiedział w rozmowie z tvn24.pl komendant główny Policji insp. Marek Boroń.

Nadinspektor Paweł Dzierżak był do tej pory jednym z niewielu komendantów, którzy pozostali na swoich stanowiskach po zmianie kierownictwa w Komendzie Głównej Policji. Tą od grudnia kieruje inspektor Marek Boroń. Jak się jednak okazuje, także szef stołecznych policjantów pożegnał się z zajmowanym stanowiskiem.

Reklama

O tym, że do zmiany dojdzie właśnie w poniedziałek, poinformował w wywiadzie dla tvn24.pl komendant główny Policji. „Mam duże uznanie dla zawodowego warsztatu generała Pawła Dzierżaka, jego pracy w Krakowie i w Warszawie. Zmiana na stanowisku komendanta stołecznego policji wydaje mi się jednak naturalna i będzie miała miejsce w najbliższy poniedziałek” – powiedział insp. Marek Boroń.

Komendant główny Policji pytany był też, czy decyzja o zmianie na stanowisku szefa KSP spowodowana była powołaniem Judyty Prokopowicz na stanowisko jego zastępcy, która według doniesień medialnych miała być znana z „nadgorliwości” przeciwko opozycyjnym demonstracjom wobec Prawa i Sprawiedliwości. Według portalu rmf24.pl Prokopowicz miała domagać się m.in. skazania Władysława Frasyniuka. „Odpowiem w ten sposób, że generał Paweł Dzierżak zostanie pożegnany z pełnymi honorami, co jest wyrazem uznania. Będzie także obecny podczas uroczystego wprowadzenia swojego następcy” – odpowiedział inspektor Boroń.

Czytaj też

Nadinspektora Pawła Dzierżaka na stanowisku komendanta stołecznego Policji ma zastąpić dotychczasowy komendant wojewódzki Policji w Gdańsku insp. Dariusz Walichnowski. Co ciekawe, inspektor Walichnowski funkcję szefa pomorskiej Policji piastował zaledwie od stycznia 2024 roku. Początkowo jako pełniący obowiązki komendanta wojewódzkiego Policji w Gdańsku, a od 9 lutego był powołany na to stanowisko.

Inspektor Dariusz Walichnowski karierę w Policji rozpoczął w połowie maja 1991 roku. Podczas służby był m.in. komendantem miejskim Policji w Piotrkowie Trybunalskim, zastępcą komendanta wojewódzkiego Policji w Łodzi oraz komendantem powiatowy Policji w Kutnie. Od lutego 2022 roku był związany z Komendą Wojewódzką Policji w Gdańsku.

Czytaj też

Z kolei nadinsp. Paweł Dzierżak służbę w Policji rozpoczął w 1991 roku w Oddziale Prewencji Policji w Krakowie, a w 2006 roku został jego dowódcą. 15 lutego 2012 roku objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a 1 kwietnia 2015 roku został powołany na stanowisko I Zastępcy. Szefem świętokrzyskiej Policji został w styczniu 2019 roku. Na stanowisko komendanta stołecznego Policji powołany został na początku 2021 roku i zastąpił nadinsp. Pawła Dobrodzieja, którego wówczas powołano na zastępcą szefa KGP.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze