Reklama

Policja

Warszawa przejmuje „Szpiegowo”. Będą nowe mieszkania dla stołecznych policjantów

Autor. Komenda Stołeczna Policji

Władze Warszawy podpisały porozumienie z wojewodą mazowieckim i po kilku latach przejęły nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 - tzw. Szpiegowo. „Porozumienie zakłada przekazanie tego budynku ze Skarbu Państwa dla miasta Warszawy. W zamian za to my udostępnimy 40 mieszkań dla policjantów” – podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

W poniedziałek w Warszawie odbyła się wspólna konferencja prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z wojewodą mazowieckim Mariuszem Frankowskim. Tematem było podpisanie porozumienia między miastem a urzędem wojewódzkim w sprawie nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 „Szpiegowa”. „Mamy wreszcie przełom. Po kilku latach wreszcie mamy wszystkie dokumenty, dlatego że ten cały budynek był zdewastowany. Nie było żadnych dokumentów. Trzeba było zrobić bardzo dokładne analizy po to, żeby się przygotować do tego, co dalej. Ten budynek już jest nasz. W związku z powyższym będzie gruntownie wyremontowany i będzie służył warszawiankom i warszawiakom” – podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Reklama

„W pewnym sensie to porozumienie zakłada przekazanie tego budynku ze Skarbu Państwa dla miasta Warszawy. W zamian za to my udostępnimy 40 mieszkań dla policjantów. To bardzo ważne, dlatego że mamy wakaty w Policji, a ja szukałem takiego rozwiązania. Więc będziemy mieli pierwsze mieszkania dla policjantów. Oczywiście z innego zasobu. Będziemy zresztą szukali tych mieszkań znacznie więcej” – zapewnił szef warszawskiego magistratu.

Trzaskowski wskazał, że władze miasta będą starały się pozyskać część pieniędzy na remont, bo ta inwestycja wyniesie – według prezydenta Warszawy – 100 milionów złotych. „Żeby nie wszystkie pieniądze poszły z budżetu miasta, chcemy wesprzeć się wsparciem finansowym z BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego – przyp. red.). W tej chwili możemy już się o to ubiegać. Do tego potrzebny był ten dokument, który podpisaliśmy, który stanowi, że jest to własność miasta stołecznego Warszawy” – zaznaczył.

Czytaj też

Dopytywany, ile lat to potrwa, określił, że „trudno powiedzieć”. „To jest wszystko kwestia finansów. Przewiduje, że ten harmonogram będziemy mogli w ciągu najbliższych tygodni przedstawić” – zapewnił.

Prezydent Warszawy został również zapytany o to, kto oprócz policjantów będzie mieszkał w „Szpiegowie”. „Te mieszkania dla policjantów wygospodarowaliśmy w zasobie miejskim w innych dzielnicach. Chodzi o to, żeby te mieszkania móc przekazywać jak najszybciej” - zaznaczył.

„Natomiast to będzie zasób mieszkaniowy m.st. Warszawy i wtedy dokładnie podejmiemy decyzję, kto tutaj będzie mógł mieszkać” - dodał prezydent Warszawy.

Reklama

Z kolei wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski przekazał, że nieruchomość przy ul. Sobieskiego 100 została przekazana miastu w formie darowizny. „Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia w zakresie przekazania części mieszkań, akurat niekoniecznie w tym budynku, ale w ogóle na rzecz Policji” – zaznaczył Frankowski.

„W ciągu ostatnich miesięcy intensywnie pracuję nad tym, podobnie jak MSWiA, żeby zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań, ale też współpracować ze służbami. Domykamy pewien etap, jednocześnie zmierzamy w stronę zwiększenia bezpieczeństwa przekazując część mieszkań dla policjantów” – dodał wojewoda.

Czytaj też

Przypomnijmy. W połowie grudnia zeszłego roku stołeczni radni przyjęli zmiany do uchwały w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy. Jedna ze zmian ma na celu zwiększenie „puli” lokali przeznaczonych na realizację spraw dla służb mundurowych z 0,6 procent do 2 procentów lokali zwalnianych rocznie oraz dodanie w ramach tej puli funkcjonariuszy Komendy Stołecznej Policji.

Wtedy to informowano, że samorząd Warszawy prowadził rozmowy z przedstawicielami wojewody na temat przekazania nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 (tzw. Szpiegowo) do zasobu mieszkaniowego gminy w zamian za możliwość realizacji potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy straży pożarnej i policji. „Zaproponowane zmiany pozwolą na udzielenie większego wsparcia mieszkaniowego takim funkcjonariuszom – dla przykładu w stosunku do zeszłego roku oznaczałoby to zwiększenie puli z 10 do maksymalnie 34 lokali” – informowano w uzasadnieniu uchwały Rady Warszawy.

Warto też wspomnieć, że Skarb Państwa przejął „Szpiegowo” od ambasady Federacji Rosyjskiej w kwietniu 2022 roku, czyli kilka miesięcy po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Budynek został oddany do użytku w 1980 roku, a mieszkali w nim pracownicy rosyjskiej ambasady. Łącznie jest tam około 100 mieszkań.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama