Reklama

Policja

W planach nowe kombinezony dla policyjnych pirotechników

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Plany zakupowe Policji zakładają pozyskanie kolejnych kombinezonów dla pirotechników. Kombinezony muszą zapewniać pirotechnikom maksymalny stopień ochrony przed działaniem materiałów wybuchowych eksplodujących w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonariusza, w tym przeciw odłamkom i działaniu fali uderzeniowej powstałej w skutek wybuchu.

Policyjni pirotechnicy mają otrzymać docelowo 7 kompletów ciężkich kombinezonów. Jeśli przetarg powiedzie się, to wspomniane wyposażenie ma trafić do Policji do 31 maja 2021 r. Wcześniej, bo 29 stycznia 2021 r. mamy poznać konkretne oferty, które mogą pojawić się w całej procedurze. Kryteriami ich oceny ma być, oprócz samej ceny (60 proc.), również gwarancja na użytkowanie wyrobu z wyłączeniem balistyki (20 proc.) i gwarancja na zachowanie odporności balistycznej (20 proc.). W przypadku gwarancji na kombinezony, ale bez balistyki, punktowane mają być dodatkowo te oferty, gdzie wskazane zostaną okresy 36 miesięcy i 48 miesięcy. Podstawą jest przy tym minimum 24-miesięczna gwarancja. Jeśli zaś chodzi o gwarancję wobec ochrony balistycznej, to musi ona wynieść minimum 7 lat, a okres 8 i 9 lat będą dodatkowo punktowane.

Policja podkreśla w specyfikacji technicznej, że poszukiwane przez nią kombinezony dla pirotechników mają zapewniać niezawodne działanie w warunkach klimatycznych występujących w Polsce. Dotyczy to zarówno niskich jak i wysokich temperatur. Kombinezony muszą zapewniać pirotechnikom maksymalny stopień ochrony przed działaniem materiałów wybuchowych eksplodujących w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonariusza, w tym przeciw odłamkom i działaniu fali uderzeniowej powstałej w skutek wybuchu. Ponadto, powinno zapewniać ochronę przed czynnikami oddziaływującymi na organizm człowieka podczas wybuchu (tj. odłamkami, nadciśnieniem, falą cieplną, falą uderzeniową), czynnikami chemicznymi i biologicznymi.

W skład kompletu muszą wchodzić przede wszystkim: hełm, system sterowania funkcjami kombinezonu do montażu na prawym lub lewym rękawie w formie podświetlanego panelu, ochronny panel kręgosłupa, kurtka z płytami balistycznymi i kołnierzem, spodnie zabezpieczające przed odłamkami z systemem uziemiającym oraz opcjonalnie z dodatkowym wzmocnieniem kolan, ochrona krocza chroniąca tętnice pachwinowe (jednakże niewymagana w przypadku gdy ochrona pachwin zapewniona jest przez inny element kombinezonu), aparat powietrzny (butla/zestaw/zbiornik kompozytowy o pojemności od 6l do 8l, 300 bar, manometr i urządzenie ostrzegawcze o wyczerpaniu powietrza w butli), system chłodzenia umożliwiający komfortową pracę dla pirotechnika, system łączności bezprzewodowej i przewodowej (o zasięgu min. 100 m) kompatybilny z hełmem, podubraniowy kombinezon chroniący przed środkami CBRN.

Oprócz tego, do każdego kompletu mają być zagwarantowane dodatkowe trudnopalne kominiarki, w liczbie po 10 szt., tak samo jak dodatkowa termoaktywna, antyelektrostatyczna, trudnopalna bielizna osobista oraz dodatkowe cienkie trudnopalne taktyczne rękawice wykonane z wysokiej jakości skóry.

Hełm musi być wyposażony w uchylną osłonę twarzy z funkcją chroniącą przed zaparowaniem, wyposażoną w blokadę górnego położenia, jak również dodatkową osłonę antyodłamkową, czy też wkładki wewnętrzne umożliwiające dopasowanie hełmu do wielkości i kształtu głowy pirotechnika. Jeśli chodzi o kwestie komunikacji to hełmie ma być zawarty zintegrowany system nadawania i odbioru. Pirotechnik ma mieć do dyspozycji na swoim hełmie również zintegrowane oświetlenie wielopunktowe typu LED, rozproszone o barwie zimnej, z regulacją minimum dwóch niezależnych słupów światła w kierunkach góra-dół oraz lewo-prawo. Zakłada się także, iż hełmy mają być wyposażone w dodatkowe, niezależne oświetlenie pomocnicze hełmu (koloru niebieskiego, czerwonego) pozwalające na pracę w określonych warunkach taktycznych (np. przewidywanie występowania światłoczułych urządzeń wybuchowych). Hełm dla pirotechnika musi umożliwiać odbieranie sygnałów dźwiękowych z otoczenia z blokadą do 100 db. Musi być przy tym przystosowany do pracy z aparatem powietrznym lub maską przeciwgazową.

Policja regularnie inwestuje w nowe wyposażenie dla pirotechników. Przykładowo, w lipcu zeszłego roku udało się wyłonić dostawcę nowych kombinezonów  (chodziło w sumie o zakup 10 kompletów dla pirotechnika ciężkiego, za kwotę ponad 3 milionów złotych). W tym roku, rozpisany został również inny przetarg na pozyskanie dwóch kompletów.

JR

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze