Reklama

Policja

Uposażenia wyższe, ale podwyżka "na raty"

Fot. MSWiA

Zgodnie z zapowiedziami w dniu 1 marca br. funkcjonariuszom zostanie wypłacona podwyżka uposażenia wynikająca z nowej kwoty bazowej wraz z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r. - poinformowała Komenda Główna Policji. Wraz z marcowym uposażeniem mundurowi nie otrzymają jednak całości obiecanych pieniędzy. Te na konta - wraz z wyrównianiem - trafią dopiero po opublikowaniu nowelizacji odpowiedniego rozporządzenia.

Reklama

„Aktualnie podwyższeniu ulegają uposażenie zasadnicze wraz z wysługą oraz wszystkie dodatki wynikające z kwoty bazowej. Obecnie procedowana jest zmiana przepisów w zakresie wysokości dodatku za stopień (podwyżka o 20 proc.)” - poinformowała w czwartek policyjna centrala. Jak dodano, jeszcze w marcu „niezwłocznie po ogłoszeniu nowego rozporządzenia, nastąpi wypłata wyrównania tego dodatku za miesiące styczeń, luty i marzec”.

Czytaj też

Co oznacza komunikat Policji? Mówiąc wprost, uposażenie wypłacane na początku marca powiększone będzie o różnicę wynikającą ze zwiększenia kwoty bazowej. Chodzi zatem o uposażenie zasadnicze, wysługę lat oraz te dodatki, które są z kwotą bazową powiazane. Przypomnijmy, ta wzrosła w tym roku do poziomu 2 088,77 złotych, a dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej do 2 332,57 złotych.

Reklama

Jednak sam wzrost kwoty bazowej nie powoduje 20-proc. podwyżek. By mogły one stać się faktem, należy dokonać jeszcze zmian w odpowiednich rozporządzeniach (w przypadku Policji mowa o zmianie przepisów w zakresie wysokości dodatku za stopień), a to nie zostało jeszcze opublikowane.

Czytaj też

Zatem dopiero po tym, jak znowelizowany dokument dotyczący dodatku za stopień stanie się obowiązującym prawem, możliwa stanie się wypłata całości środków, jakie rząd obiecał mundurowym. Przypomnijmy, jak informował resort spraw wewnętrznych i administracji po zmianach przeciętne, miesięczne uposażenie funkcjonariuszy od 1 stycznia 2024 roku - bez nagrody rocznej - wzrośnie o: 1 359 zł w Policji i Straży Granicznej, 1 340 zł w Państwowej Straży Pożarnej oraz 1 575 zł w Służbie Ochrony Państwa.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1060566

    A Jak sytuacja będzie wygladać w pozostałych służbach?

Reklama

Najnowsze