Reklama

Policja

Trzej policjanci z zarzutami. Chodzi o sprawę zabójstwa dwóch funkcjonariuszy

policja polska
Autor. Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja)/Twitter

Trzej policjanci z Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna usłyszeli w dolnośląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty niedopełnienia obowiązków. Mają one związek z zatrzymaniem i doprowadzeniem do właściwego komisariatu Policji Maksymiliana F. podejrzanego o zabójstwo dwóch wrocławskich policjantów, do którego doszło pod koniec zeszłego roku.

„Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu przedstawił trzem funkcjonariuszom Komisariatu Policji Wrocław-Fabryczna zarzuty niedopełnienia w dniu 1 grudnia 2023 roku obowiązków podczas czynności zatrzymania i doprowadzenia Maksymiliana F. do właściwego komisariatu policji, czym działano na szkodę interesu prywatnego i publicznego” – poinformował w środę Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Reklama

Jak dodała PK, po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi wobec każdego z policjantów prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych oraz dozoru Policji polegającego na zakazie wzajemnego kontaktowania się. Za zarzucane czyny funkcjonariuszom może grozić do 3 lat więzienia.

Zarzuty, które usłyszeli policjanci mają związek ze zdarzeniem, do którego doszło w grudniu 2023 roku. Wówczas Maksymilian F. postrzelił z broni czarnoprochowej dwóch konwojujących go policjantów.
Dział Prasowy Prokuratury Krajowej

Maksymilian F. był poszukiwany listem gończym, miał odbyć karę sześciu miesięcy pozbawienia wolności za oszustwo. Na początku grudnia został rozpoznany i zatrzymany przez patrol policji. Gdy funkcjonariusze - asp. szt. Daniel Łuczyński i asp. szt. Ireneusz Michalak - przewozili F. do pomieszczenia dla osób zatrzymanych (PdOZ) w komisariacie Wrocław Krzyki, ten strzelił do nich z pistoletu. Następnego dnia mężczyzna został zatrzymany, a obaj policjanci zostali przewiezieni do szpitali, gdzie po kilku dniach zmarli.

Czytaj też

„Prokurator przedstawił Maksymilianowi F. zarzuty usiłowania zabójstwa dwóch policjantów, które w toku śledztwa zostały zmienione na zabójstwo policjantów. Maksymilianowi F. grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności” – podała PK.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę matactwa, ucieczki podejrzanego, grożącą mu surową karę oraz uzasadnioną obawę ponownego popełnienia przez podejrzanego przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec Maksymiliana F. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił stanowisko i argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie, które jest nadal stosowane.
Dział Prasowy Prokuratury Krajowej
Reklama

Asp. szt. Daniel Łuczyński w szeregi Policji wstąpił 19 lat temu. „Zawsze był otwarty na potrzeby innych, dzieląc się swoim doświadczeniem oraz wiedzą z młodszymi kolegami. W swoim stanowczo zbyt wcześnie zakończonym życiu dał się poznać jako ciepły, uśmiechnięty, życzliwy i uczynny Kolega. Na zawsze w naszych sercach pozostanie pomocnym i gotowym poświęcić każdemu swój czas Towarzyszem w służbie i Przyjacielem” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Czytaj też

Z kolei asp. szt. Ireneusz Michalak w Policji służył od 26 lat. Od początku swojej służby związany był z województwem dolnośląskim, początkowo z pionem prewencji, a wiele kolejnych lat jako funkcjonariusz kryminalny. Był dumny z roli policjanta, uwielbiał swoją pracę, zawsze z oddaniem i pełnym zaangażowaniem pomagał innym, chroniąc mieszkańców przed przestępcami. Mimo trudności jakie stawiał na jego drodze los, potrafił pokonać przeciwności, zawsze z odwagą i determinacją podejmował walkę o lepsze jutro swoje i swojej rodziny” – wspominali dolnośląscy policjanci.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze