Bardzo zróżnicowany scenariusz zakładały ćwiczenia „HEKSOGEN 2018” zorganizowane i przeprowadzone w Warszawie przez CBŚP, przy udziale Komendy Głównej Policji, Komendy Stołecznej Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Prokuratury Krajowej. W ich trakcie sprawdzano możliwości reakcji na atak terrorystyczny, w trakcie którego przeciwnik używa samochodu ciężarowego do taranowania ludzi oraz następnie broni palnej. Później testowano działania w przypadku pojawienia się zagrożenia chemicznego oraz związanego z materiałami wybuchowymi.
Policjanci z CBŚP, wspólnie ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ratownictwo sprawdzali swoje umiejętności i wdrażanie procedur w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego w Warszawie. W ćwiczeniach ,,HEKSOGEN 2018”, oprócz policjantów z Komendy Głównej Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji i Komendy Stołecznej Policji, wzięli również udział funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Staży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz prokuratorzy z Prokuratury Krajowej.
Pierwsze epizody odbywały się na terenie parkingu Centrum Handlowego Fort Wola przy ul. Połczyńskiej. Dokonano tam symulacji działania terrorystów, polegającego na wjechaniu „ciężarówką” w grupę osób znajdujących się przed wejściem do budynku. Następnie „terroryści” mieli przemieścić się z pojazdu, przy czym jeden z nich strzelał z karabinka do uciekających ludzi, zabijając i raniąc wiele osób, po czym wrzucił granat do zaparkowanego pojazdu, gdzie nastąpiła eksplozja. W tłumie ludzi miał eksplodować również ładunek wybuchowy, na jednym z terrorystów określany jako tzw. „pas szahida”.
Drugi napastnik wbiegł do budynku, gdzie zabił dwie osoby oraz wziął zakładników. Ostatecznie na miejsce zdarzenia przyjechali policjanci, zaalarmowani przez świadków zdarzenia, którzy dokonali obezwładnienia terrorysty. Następnie ratownicy medyczni udzielali pomocy rannym. Wstrzymano ruch drogowy, zabezpieczono miejsce zdarzenia oraz ślady, przeprowadzono oględziny, jednocześnie ustalając okoliczności ataku i ewentualnych wspólników terrorystów.
Kolejne działania przeprowadzono w domniemanej „kryjówce” terrorystów. Tam policjanci z CBŚP, BOA KGP i SPAP KSP w trakcie przeszukiwania pomieszczeń znaleźli chemikalia oraz elementy urządzeń wybuchowych. Dalsze czynności prowadzą już policjanci z Centralnego Nieetatowego Zespołu ds. Śledztwa Powybuchowego. Jak podkreślono, takie działania umożliwiają sprawdzenie procedur współpracy Centralnego Nieetatowego Zespołu ds. Śledztwa Powybuchowego, któremu przewodniczy Wydział do Zwalczania Aktów Terroru CBŚP, w skład którego wchodzą funkcjonariusze z innych służb.
Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie oraz udoskonalenie współdziałania służb i instytucji, sposobu ich reagowania na zdarzenie o charakterze terrorystycznym spowodowane użyciem materiału lub urządzenia wybuchowego, w tym mogącego zawierać substancję lub czynnik chemiczny, biologiczny lub radiacyjny (CBNR). Dokonano sprawdzania procedur, doskonalono umiejętności, wymagane w przypadku potrzeby reakcji podczas realnego wystąpienia zagrożenia. CBŚP zaznacza, że przebieg ćwiczeń pozwolił na przetestowanie różnych wariantów współpracy wielu instytucji, sposobów reagowania obywateli oraz mediów.
CBŚP/jr