Reklama

Policja

Średnio 18 tys. interwencji dziennie i ponad 166 tys. policjantów, którzy wsparli ochronę granicy. Policyjny rok w pigułce

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

W 2021 roku policjanci przeprowadzili średnio blisko 18 tysięcy interwencji dziennie, co daje 6,5 mln interwencji w skali roku - poinformował rzecznik komendanta głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka. Dodał, że policjanci dziennie zatrzymywali średnio ponad 570 osób na gorącym uczynku przestępstwa, oraz ponad 800 poszukiwanych.

Reklama

W Komendzie Głównej Policji odbyła się roczna odprawa kadry kierowniczej polskiej policji, w której udział wziął minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz wiceszef resortu Maciej Wąsik. Podczas odprawy m.in. podsumowano najważniejsze obszary działania policji w 2021 roku. "Polska policja zamknęła ten rok z rekordowym stanem zatrudnienia funkcjonariuszy polskiej policji, bo po raz pierwszy od kilkunastu lat jest to ponad 100 tys. funkcjonariuszy. Według stanu na dzień 31 grudnia 2021 roku w polskiej Policji służy obecnie 100 535 policjantów. To najlepszy wynik od kilkunastu lat, a liczba przyjęć do Policji w 2021 roku była wyższa o 2 631 niż odejść" - przekazał rzecznik KGP inspektor Mariusz Ciarka.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Inspektor wskazał, że według statystyk każdego dnia do służby w 2021 roku średnio wychodziło ponad 15 tysięcy policjantów prewencji i ponad 4 tys. funkcjonariuszy ruchu drogowego. "W 2021 roku przeprowadzonych zostało blisko 18 tysięcy interwencji dziennie, co daje 6,5 mln interwencji w skali roku" - podał policjant. "Dziennie zatrzymano ponad 570 osób na gorącym uczynku przestępstwa, ponad 800 poszukiwanych, każdego dnia wykryto ponad 2 tysiące przestępstw, ujawniono blisko 25 tysięcy wykroczeń, zrealizowano 360 konwojów. Założyliśmy, że czas reakcji na zdarzenie powinien wynosić 11 minut. W 2020 roku zeszliśmy znacząco poniżej tego wskaźnika, a w 2021 roku czas interwencji pilnej wynosiła średnio 9 minut w skali kraju" - tłumaczył.

Podczas odprawy poruszono też kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. "W ubiegłym roku zanotowano znaczący spadek liczby ofiar wypadków, co daje ponad 1300 ofiar śmiertelnych na drogach mniej niż w 2012 roku. Podobną tendencję obserwuje się również, jeśli chodzi o ranne osoby na polskich drogach" - zaznaczył.

Rzecznik KGP podkreślił, że podsumowana została również sytuacja granicy polsko-białoruskiej. "Od początku działań do 18 stycznia 2022 w Polsce policjanci ujawnili ponad 6 tysięcy nielegalnych imigrantów, którzy zostali przekazani Straży Granicznej" - wyjawił. "Podczas obowiązywania stanu wyjątkowego wylegitymowano ponad 226 tysięcy osób, za wykroczenia zatrzymano 36 osób, za przestępstwa zatrzymano 405 osób, skontrolowano prawie 3 mln pojazdów. Na terenie Polski w związku z działaniami ukierunkowanymi na przeciwdziałanie nielegalnej imigracji zatrzymano obywateli pochodzących z Niemiec, Ukrainy, Polski i Gruzji, 292 kierowców przewożących osoby nielegalnie przebywające na terenie RP oraz 25 towarzyszących im pasażerów" - wyliczył.

Czytaj też

Podał przy tym, że na terenach objętych stanem wyjątkowym do działań zaangażowano ponad 166 tys. policjantów, z czego ponad 97 tys. policjantów skierowano bezpośrednio w rejon przygraniczny, a ponad 69 tys. skierowano na punkty kontrolne. "Niestety w momencie, gdy doszło do eskalacji działań, 12 policjantów zostało rannych" - podał. Dodał przy tym, że policjanci pionu kryminalnego wszczęli 199 postępowań przygotowawczych w związku z organizowaniem i ułatwieniem przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W związku z tymi postępowaniami 75 osób zatrzymanych przez policję zostało tymczasowo aresztowanych.

Podczas odprawy podsumowano też zaangażowanie policji w walkę z pandemią koronawirusa. "Od początku działań do 23 stycznia 2022 łącznie w zakresie kontroli przemieszczania się osób, nieprzestrzegania obowiązku zasłaniania twarzy, gromadzenia się osób, przemieszczania się w transporcie zbiorowym policjanci podjęli już ponad 2,1 mln interwencji i sprawdzili ponad 117 mln razy osoby objęte kwarantanną" - przekazał.

"W następnym punkcie szef Policji omówił powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które stanowi ogromne przedsięwzięcie, ale wynika z potrzeby dzisiejszych czasów, serdecznie dziękując panom Ministrom SWiA za skuteczność działań w tym zakresie. W procesie budowania biura powołano już pełnomocnika i przedstawiono koncepcję. W biurze w tym roku powstanie 300 etatów, w kolejnych następne - łącznie 1800 etatów" - dodał rzecznik KGP.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze