Reklama

Policja

Samochodem bez dowodu rejestracyjnego i OC? Od 1 października będzie to możliwe

fot. policja.pl
fot. policja.pl

O zmianie przepisów, dzięki którym możliwe będzie poruszanie się samochodem bez konieczności posiadania przy sobie OC i dowodu rejestracyjnego pojazdu, informowaliśmy już w maju. Wtedy planowany termin wejścia w życie ustawy określano na 4 czerwca. Dziś Minister Cyfryzacji potwierdził, że będzie to możliwe od 1 października tego roku. Marek Zagórski dodał też, że ta zmiana była przez kierowców oczekiwana i zapowiedział, ze resort pracuje nad tym, by  kierowcy w przyszłości nie musieli mieć przy sobie także prawa jazdy.

Jak poinformowało MC, od 1 października tego roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Już dziś znajdują się tam informacje zawarte w dowodzie rejestracyjnym, a także dane o polisie oraz o badaniu technicznym.

Wczoraj podpisałem komunikat, który pozwoli z dniem 1 października wszystkim kierowcom jeździć samochodami bez konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i dokumentu poświadczającego zawarcie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji

Obecnie kierowca, który nie ma przy sobie wymaganych dokumentów podlega karze grzywny do 250 zł lub karze nagany. Trzeba jednak pamiętać, że zmiany dotyczą jak na razie jedynie OC i dowodu rejestracyjnego. Za brak prawa jazdy podczas kontroli drogowej nadal będą grozić kary. 

Dowód rejestracyjny, mimo że badanie jest teraz też wprowadzane do sytemu, nadal będzie też potrzebny kiedy udamy się do stacji kontroli pojazdów. Tam po pozytywnym przejściu badania, tak jak dotychczas, diagnosta właśnie do dowodu rejestracyjnego „wbije” nam odpowiednią pieczątkę. Posiadanie dowodu rejestracyjnego jest też niezbędne podczas kontroli służb poza granicami kraju.

PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama