Reklama

Policja

Prawie 12 milionów sztuk amunicji i tysiące granatów. Policja idzie na zakupy

Fot. Policja
Fot. Policja

Komenda Główna Policji w najbliższym czasie planuje spore zakupy. Jeszcze w tym roku, a dokładniej do końca października, do formacji trafić ma prawie 11,7 mln sztuk amunicji i ponad 1800 sztuk granatów hukowo-błyskowych i hukowo-błyskowo-gazowych. Jak na razie nie wiemy ile KGP planuje przeznaczyć na realizację zamówień, jednak bez wątpienia to jeden z najwiekszych przetargów na amunicję dla Policji w ostatnich latach.

Policja o przetargach poinformowała za pośrednictwem Suplementu do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. W obu przypadkach, zarówno jeśli chodzi o amunicję jak i o granaty, złożone oferty powinniśmy poznać 29 marca, a po wybraniu najkorzystniejszej propozycji dostawa musi być zrealizowana najpóźniej do 31 października tego roku.

Policja idzie na rekord?

Liczba sztuk amunicji jaką Komenda Główna Policji planuje kupić w najbliższym czasie, to jeden z największych tego typu przetargów w ostatnich latach. W ramach prowadzonego postępowania planuje się zakup niemal 11,7 mln sztuk amunicji. Zamówienie docelowo ma zostać podzielone na trzy części. Pierwsza obejmuje dostawę 11 379 000 sztuk amunicji kal. 9x19 mm Parabellum z pociskiem typu TFMJ (Total Full Metal Jacket).

Wadium przy składaniu ofert w tej części wynosi 100 tys. złotych, a przy ich ocenie KGP weźmie pod uwagę głównie cenę (60 proc.) oraz okres gwarancji (40 proc.). Zamówienie nie jest współfinansowane ze środków UE, a więc KGP musi zapłacić za nie w ramach posiadanego przez siebie budżetu.

Amunicja 9x19 mm Parabellum z pociskiem typu TFMJ, może być używana w wielu rodzajach broni posiadanych obecnie przez Policję, zarówno w popularnych pistoletach Glock czy P-99, jak i w zakupionych w ubiegłym roku Rex Zero 1CP.

Druga część przetargu zakłada zakup 307 500 sztuk amunicji kal. 9x19 mm Parabellum z pociskiem typu JHP (Jacked Hollow Point). Wadium przy tej części wynosi 8 tys. złotych. Dodatkowo w ramach trzeciej części KGP kupi 30 tys. sztuk treningowej amunicji barwiącej, również kalibru 9 mm. Podobnie jak w pierwszym zadaniu, w drugiej i trzeciej częściach ocenie podlegać będzie cena (60 proc.) oraz gwarancja (40 proc.).

Granaty jeszcze w tym roku

Oprócz pokaźniej ilości amunicji Policja, w ramach osobnego przetargu, planuje kupić też granaty hukowo-błyskowe oraz hukowo-błyskowo-gazowe. W ramach pierwszej części, KGP chce wyłonić dostawcę na 1 365 sztuk granatów hukowo-błyskowych typu P-1. Drugie zadanie to 450 sztuk granatów hukowo-błyskowo-gazowych typu P-2 .

Biorąc pod uwagę skalę zakupów, głównie amunicji, to jedne z największych przetargów dotyczących uzbrojenia dla Policji w ostatnich latach. Warto przypomnieć, że ostatnie tak duże zakupy amunicji Policja realizowała niemal dwa lata temu. Jesienią 2017 roku, KGP podpisała umowę z warszawskim Cenzinem na dostawę przeszło 9,5 mln sztuk amunicji 9×19 mm Parabellum z pociskiem całkowicie pokrytym płaszczem (TFMJ) z opcją na prawie 4,8 mln sztuk. Wartość całkowita zamówienia wyniosła wtedy 12,5 mln złotych brutto. Można więc przypuszczać, że wartość tego zamówienia możne przekroczyć 10 mln złotych, a wartość obu przetargów we wszystkich jego częściach może oscylować nawet powyżej kwoty 11 mln złotych.

Czy ponad 11 mln sztuk amunicji to dużo? Stan etatowy Polskiej Policji to obecnie ponad 103 tys. mundurowych, co uśredniając daje nieco ponad 100 sztuk amunicji w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze