Reklama

Policja

Polska Policja z setką na karku. "Stoimy za wami jako rząd"

Fot. MSWiA, Twitter
Fot. MSWiA, Twitter

”Służba w policji jest ciężka, wymaga odwagi, poświęcenia, ciągłego doskonalenia się, szkolenia - i wy to robicie. Jesteście bardzo profesjonalni. Dbacie o ład, porządek publiczny, ale przede wszystkim dbacie o bezpieczeństwo obywateli - bo tylko na takim fundamencie jakim jest bezpieczeństwo można budować dobrą przyszłość państwa. I to właśnie waszej 100-tysięcznej formacji to zawdzięczamy” - mówiła szefowa MSWiA Elżbieta Witek w Warszawie, gdzie odbyły się centralne obchody Święta Policji, które w tym roku przypada w setną rocznicę powołania Policji Państwowej. W uroczystościach wziął udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i członkowie rządu. 

Centralne obchody święta rozpoczęły się o godz. 14:00 na placu Piłsudskiego w Warszawie. Uczestniczył w nich prezydent, premier, a także sprawujące pieczę nad formacją kierownictwo MSWiA – minister Elżbieta Witek i wiceminister Jarosław Zieliński. Wcześniej w Zamku Królewskim uroczystości otworzył komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W obchodach obok wiceszefa resortu spraw wewnętrznych i administracji i komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka udział brali m.in. wiceministrowie MSWiA: Sylwester Tułajew i Pawel Szefernaker, a także wiceszefowa MEN Iwona Michałek, szef BBN Paweł Soloch, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski i prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Na zamku wręczono odznaczenia resortowe, Medale za Zasługi dla Policji oraz awanse. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały także nadane odznaki okolicznościowe – Medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej. Medal został nadany trzynastu osobom. Wśród gości na Zamku Królewskim obecni byli również szefowie policji z Węgier, Słowacji, Litwy, Czech oraz wiceminister spraw wewnętrznych Gruzji. Przypomnijmy, że Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej.

(…) melduję, że w drugie stulecie polska policja wkracza ze 100-proc. zaangażowaniem i deklaruję, że zrobimy wszystko, aby Polska była nadal niezwykle bezpiecznym krajem, a wszyscy, którzy tutaj mieszkają i tutaj przyjeżdżają mogli czuć się bardzo bezpiecznie, bo my, Szanowni Państwo, jesteśmy waszą policją.

gen. insp. Jarosław Szymczyk podczas centralnych obchodów Święta Policji

Na pl. Piłsudskiego po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i podniesieniu flagi państwowej nastąpiła uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda mianował na stopień nadinspektora Policji czterech komendantów wojewódzkich: z Kielc, Olsztyna, Łodzi i Rzeszowa. Andrzej Duda wręczył również odznaczenia za ratowanie życia ludzkiego.

Następnie, na pierwszy stopień oficerski mianowani zostali absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Później odbyło się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie.

Wręczone zostały również wyróżnienia laureatom konkursu "Policjant, który mi pomógł", zainicjowanego przez Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".

Dziękuję Pani Minister i dziękuję poprzednikom Pani Minister (…) za rozpoczęcie i za kontynuowanie programu modernizacji policji, bo to nie jest tylko kwestia tego, żeby policjant się poświęcał, to jest także to, że policjant musi być godnie wyposażony i powinien być godnie wynagradzany, a przede wszystkim powinien móc służyć jak najbezpieczniej (...).

prezydenta Andrzej Duda

Uroczystości na placu, po okolicznościowych przemówieniach prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz minister Elżbiety Witek, zakończyła defilada policyjnych pododdziałów i promowanych funkcjonariuszy.

Służba w policji jest ciężka, wymaga odwagi, poświęcenia, ciągłego doskonalenia się, szkolenia - i wy to robicie. Jesteście bardzo profesjonalni. Dbacie o ład, porządek publiczny, ale przede wszystkim dbacie o bezpieczeństwo obywateli - bo tylko na takim fundamencie jakim jest bezpieczeństwo można budować dobrą przyszłość państwa. I to właśnie waszej 100-tysięcznej formacji to zawdzięczamy.

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji

Minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek złożyła również listownie życzenia funkcjonariuszom i pracownikom CBŚP. "Doceniam Państwa profesjonalizm, skuteczność oraz to, jak chronicie nas, obywateli. Długa lista sukcesów Centralnego Biura Śledczego Policji pokazuje, jak ważna jest Wasza służba dla całego kraju" – podkreśliła w liście skierowanym do komendanta CBŚP insp. Pawła Półtorzyckiego oraz funkcjonariuszy i pracowników policji.

Pamiętajcie również, że stoimy za wami jako rząd, jako państwo, bo wiemy, że pilnując porządku na co dzień musicie mieć sojusznika. Musicie być dobrze wyszkoleni i wyposażeni, i to jest obowiązek państwa i rządu, i to czynimy.

Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji

Życzenia formacji z okazji Święta Policji złożył również Rafał Jankowski, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak napisał, w dniu Święta Policji życzy "całej policyjnej braci tego, by życzenia składane od <<stu lat>> przez kolejnych komendantów, ministrów i polityków przeszły w końcu z fazy życzeń w fazę realizacji i żebyśmy znowu nie musieli brać swoich spraw w swoje ręce…".

Święto trwa dalej

Obchody Święta Policji będą kontynuowane w piątek w Belwederze, gdzie odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru Komendzie Głównej Policji. Wtedy też funkcjonariusze i pracownicy policji zostaną wyróżnieni i nagrodzeni za szczególne osiągnięcia. Wręczone zostaną odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne. Z kolei w sobotę na Agrykoli odbędzie się festyn z policyjnymi stoiskami promocyjnymi oraz pokazem tresury psów. Zaplanowano również wystawę specjalistycznego sprzętu policyjnego oraz mecz reprezentacji polskiej policji kobiet z reprezentacją wojska polskiego w piłkę nożną. Odbędzie się także mecz reprezentacji polskiej policji z reprezentacją USA.

We wtorek szefowa MSWiA wraz z komendantem głównym Policji złożyli kwiaty pod Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej. Minister oddała tego dnia hołd poległym funkcjonariuszom. Wzięła także udział w uroczystości odsłonięcia tabliczek epitafijnych na Tablicy Pamięci oraz wpisania do Księgi Pamięci nazwisk policjantów poległych na służbie. W uroczystości wziął również udział wiceszef resortu Jarosław Zieliński, który spotkał się z laureatami konkursu "Policjant, który mi pomógł" oraz z ich przełożonymi.

PAP/MR

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze