Reklama

Policja

Polska część JIT znowu na Ukrainie

Autor. policja.pl

Polscy policjanci oraz prokuratorzy w ramach międzynarodowej współpracy w zespole śledczym, po raz drugi udali się na Ukrainę, aby pomóc w zbieraniu i zabezpieczaniu dowodów rosyjskich zbrodni przy użyciu skanerów 3D.

Reklama

Prokurator Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej poinformował, że w lipcu doszło do drugiego wyjazdu polskiego komponentu zespołu JIT (Joint Investigation Team) w ramach międzynarodowego zespołu śledczego, w trakcie którego prokuratorzy oraz policjanci wykonywali czynności procesowe dotyczące rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie przy użyciu skanerów 3D. "Czynności służbowe wykonywane były na terenie obłasti (pol. obwód) Sumskiej oraz Czernichowskiej w trakcie których przeprowadzono oględziny zniszczonych szpitali, szkół, przedszkoli, posterunków policji czy budynków wielorodzinnych" - przekazał. Dodał, że budynki zostały zniszczone na skutek bombardowań, ostrzałów artyleryjskich i rakietowych oraz ataku dronów kamikadze. "W miejscach tych śmierć poniosły osoby cywilne, w tym również dzieci" - przekazał. "Podczas ostatniego dnia pobytu polski zespół został przyjęty przez Prokuratora Generalnego Ukrainy" - dodał Borchólski.

Reklama

Zastępca Dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji insp. Michał Białęcki, który jest członkiem polskiego zespołu, przypomniał, że to był drugi wyjazd polskich śledczych. Inspektor przypomniał, że pierwszy trwał od 20 czerwca do 1 lipca 2022 roku. Wtedy polscy śledczy realizowali swoje zadania w miejscowościach obwodu kijowskiego oraz mikołajowskiego. W czynnościach brało udział dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej i dziewięciu policjantów z Biura Kryminalnego KGP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku i Gdańsku oraz Komendy Stołecznej Policji.

Czytaj też

Natomiast w drugim wyjeździe wzięło udział dwóch prokuratorów Prokuratury Krajowej i dziesięciu policjantów z Biura Kryminalnego i Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Gdańsku, Gorzowie Wlkp. oraz Radomiu.

Reklama
Głównym zadaniem delegowanych funkcjonariuszy był udział w czynnościach oględzin obiektów cywilnych, które zostały zniszczone w wyniku działań wojennych. Materiał dowodowy został zabezpieczony przy użyciu skanerów laserowych 3D, będących na wyposażeniu polskiej policji, które pozwalają na skanowanie obiektu z precyzyjną dokładnością.
insp. Michał Białęcki, zastępca dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji

"Urządzenia umożliwiają dokładne rejestrowanie otoczenia, a następnie jego zwizualizowanie. Posiadają wbudowaną kamerę, aparat fotograficzny oraz dodatkową kamerę termiczną. Rezultaty ich pracy, z punktu widzenia procesowego są w pełni zadowalające. Użytkowane przez polską Policję skanery 3D gwarantują w standardzie pomiary z dokładnością do 1 mm, a przy skanowaniu szczegółowym poniżej 1 mm" - tłumaczył policjant. Dodał przy tym, że w zależności od rodzaju skanowanego obszaru, już w kilka minut otrzymuje się trójwymiarowy obraz, uzyskując jego rzeczywistą skalę i temperaturę. "W czerwcu 2022 roku wykonano oględziny łącznie jedenastu budynków. W lipcu 2023 roku wykonano oględziny łącznie dziesięciu budynków" - podkreślił zastępca dyrektora Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP.

Czytaj też

Prokurator Karol Borchólski przekazał również, że wyjazd polskich śledczych został zrealizowany na zaproszenie strony ukraińskiej w ramach współpracy w zespole JIT. "Do utworzenia wspólnego zespołu śledczego pomiędzy Ukrainą, Polską i Litwą w sprawie napaści Rosji na Ukrainę doszło 25 marca 2022 roku na przejściu granicznym w Korczowej. Umowę ze strony polskiej podpisał Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oraz pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski" - przypomniał.

"Pierwsze działania zmierzające do powołania JIT w sprawie wojny napastniczej i zbrodni popełnianych przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy zostały podjęte już 2 marca 2022 roku w toku narady nadzwyczajnej przedstawicieli wszystkich państw uczestniczących w Eurojust. To podczas tego spotkania z inicjatywy Ukrainy, Polski i Litwy podjęto decyzję o zawiązaniu wspólnego międzynarodowego zespołu śledczego w ramach śledztw wszczętych w tych trzech krajach. W kolejnych miesiącach do zespołu dołączył Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Łotwa, Estonia, Słowacja i Rumunia. Ponadto w marcu 2023 roku strony JIT podpisały porozumienie o współpracy i koordynacji z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych" - podał prokurator.

"14 kwietnia 2023 roku w Wilnie I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Dariusz Barski podpisał porozumienie, na mocy którego wspólny zespół śledczy (JIT) bada przypadki ludobójstwa, do jakich może dochodzić w związku z napaścią Rosji na Ukrainę" - dodał prokurator Karol Borchólski.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama