Reklama

Policja

Policjanci założą kamizelki od Lubawy

Fot. KWP w Gdańsku
Fot. KWP w Gdańsku

Policja otrzyma nowe kamizelki kuloodporne, których dostawcą będzie LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego. W zamówieniu podstawowym mowa jest o 2180 kompletach tego rodzaju kamizelek typu plate carrier, chroniących przed zranieniem pociskami wystrzelonymi z broni strzeleckiej.

Policja poinformowała o wyborze oferty LUBAWA S.A., jako najkorzystniejszej, w zakresie przetargu na kamizelki kuloodporne typu plate carrier. Przypomnijmy, że przedmiotem zamówienia podstawowego był zakup 2180 kompletów tego rodzaju kamizelek, przy opcjonalnym zwiększeniu do kolejnych 1000 kompletów. Kryteriami oceny złożonych ofert były zaś cena (60 proc.), jak i masa kompletu płyt kuloodpornych (30 proc.) oraz okres proponowanej gwarancji (10 proc.). Termin końcowy realizacji zamówienia został przy tym ustalony na 15 marca bieżącego roku, dotyczy to również sytuacji, w której Policja skorzystałaby z prawa opcji.

Zwycięska LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego zaproponowała cenę brutto wynoszącą 8 198 294,40 zł, gdzie zamówienie podstawowe zostało wycenione na 5 620 214,40 zł, a opcjonalne na 2 578 080 zł. Konkurencja w postaci NFM Production Sp. z o.o. z Lęborka wskazała cenę swoich kamizelek na 7 973 277,60 zł, a najtańsza była oferta ze strony HOLSTERS HPE Polska z Kielc, gdyż w tym przypadku mowa była o 7 525 533,60 zł brutto. Wszystkie trzy firmy określiły okres gwarancji na 12 lat. Decydującym okazało się kryterium masy płyt kuloodpornych. LUBAWA zaproponowała kamizelki z płytami o masie 3 595 g, NFM Production z masą 3 900 g, a HOLSTERS HPE Polska z masą 4 345 g.

Kamizelki kuloodporne typu plate carrier służą do ochrony najżywotniejszych organów wewnętrznych użytkownika przed zranieniem pociskami wystrzelonymi z broni strzeleckiej. Płyty balistyczne są zaprojektowane do użytkowania samodzielnie, wersja Stand Alone bez konieczności stosowania miękkiego wkładu za płytą. Mowa jest o spełnianiu wymagań klasy K3 podklasy A i B, polskiej Normy PN-V-87000:2011. Tego typu ochronę funkcjonariusze stosować mają do noszenia na odzieży i w okresie całorocznym. Zakupione policyjne kamizelki kuloodporne będą w kolorze ciemnego granatu, czyli najbardziej zbliżonym do koloru stosowanego umundurowania służbowego.

W skład kompletu, oprócz samej kamizelki oraz przedniej i tylnej płyty balistycznej, wchodzą m.in. zrywana apteczka osobista zgodna ze standardem IFAK, ładownica na jeden magazynek do pistoletu P-99 lub Glock typu Fast, trzy sztuki ładownic na magazynek do kbk AK/AKMS, trzy sztuki ładownic na magazynek do pistoletu maszynowego PM-98 Glauberyt, uniwersalna ładownica na dziesięć sztuk nabojów kal. 12 do montażu także na przedramieniu, futerał na kajdanki szczękowe, futerał na RMP, futerał na radiostację, dwie sztuki kieszeni na wkład balistyczny o wymiarach 150x150 mm. W kamizelkach ma być możliwość montażu dodatkowych elementów w systemie MOLLE/PALS.

We wrześniu 2018 roku Komenda Główna Policji doceniła inny produkt polskiej Lubawy. Kamuflowana kamizelka kuloodporna „Mars” otrzymała bowiem podczas MSPO nagrodę Komendanta Głównego Policji. Jest ona przeznaczona do użytkowania przez funkcjonariuszy Policji, ale również przedstawicieli innych służb mundurowych. Nagrodę wręczył Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, nadinsp. Dariusz Augustyniak oraz nadkom. Mariusz Wójcik z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze