Reklama

Policja

Policjanci z nową bronią. Pięć ofert w przetargu na pistolety

zdjęcie ilustracyjne, fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl
zdjęcie ilustracyjne, fot. slupsk.szkolapolicji.gov.pl

O tym, że Policja szuka nowych pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum pisaliśmy już w połowie czerwca. Łącznie, chodzi o 1315 sztuk broni, z czego 350 to pistolety w wersji szkoleniowej. Policja musi dokonać wyboru spośród pięciu ofert. Wszystkie propozycje mieszczą się w założonym przez KGP budżecie, jednak tylko jedna firma zaoferowała dostawę pistoletów w wersji szkoleniowej, przeznaczonych do treningu bezstrzałowego.

Pistolety kal. 9x19 mm Parabellum są podstawowym rodzajem uzbrojenia indywidualnego policjanta. Komenda Główna Policji wielokrotnie zapowiadała, że starsze typy broni takie jak pistolety P-64 czy P-83 będą sukcesywnie zastępowane nowszymi konstrukcjami. W toczącym się przetargu KGP, w ramach pierwszego zadania, chce kupić 965 sztuk pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum, w ramach drugiego 350 sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99 (lub równoważny) kal. 9x19 mm Parabellum w wersji szkoleniowej, przeznaczonych do treningu bezstrzałowego. W postępowaniu oferty złożyło pięć firm. Policja określiła też budżet jaki planuje przeznaczyć na zakup nowych pistoletów. Dla zadania pierwszego jest to 1 845 000 złotych brutto, dla zadania drugiego 800 000 złotych brutto. 

Oferty na realizację dostaw w ramach zadania pierwszego złożyło pięć firm, jednak tylko jedna firma zaproponowała również dostawę broni w wersji szkoleniowej. Fabrka Broni „Łucznik” – Radom, za dostarczenie 350 sztuk pistoletów samopowtarzalnych P99 (lub równoważny) kal. 9x19 mm Parabellum w wersji szkoleniowej, przeznaczonych do treningu bezstrzałowego oczekuje 672 000 złotych brutto. 

Pięć ofert w grze

Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu, w ocenie złożonych ofert pod uwagę brana będzie głownie cena (60 proc.) oraz gwarancja na pistolety i magazynki (40 proc.). I tak najniższą sumę za dostawę 965 sztuk pistoletów samopowtarzalnych kal. 9x19 mm Parabellum zaoferowała firma WORKS 11 z Katowic. Za realizację zamówienia Policja będzie musiała zapłacić 1 462 119,75 złotych brutto, co w przeliczeniu daje 1515,15 złotych brutto za jeden pistolet. Jak poinformowała serwis InfoSecurity24.pl katowicka firma, pistolet oferowany Policji to ReX Zero 1, produkowany przez Works 11 na licencji słoweńskiej firmy Arex. WORKS 11 udziela na niego 13 lat gwarancji. 

Fabrka Broni „Łucznik” – Radom, będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, za 1 540 140 złotych brutto, zaoferowała Policji produkowane przez siebie, i dostarczane już wcześniej do Policji, pistolety P99, na które daje 13 lat gwarancji. Jeśli radomska fabryka wygra przetarg, za jeden pistolet KGP zapłaci 1596 złotych brutto. 

Niewiele wyższą cenę do radomskiego „Łucznika” zaproponowała firma Magnum z Poznania. Za 965 pistoletów oczekuje 1 543 035 złotych brutto, co w przeliczeniu na jedną sztukę broni daje niemal 1600 złotych (1599 zł). Z informacji jakie przekazała serwowi InfoSecurity24.pl poznańska firma wynika, że w przetargu wystartowała z pistoletami Canik TP9SF Elite, na które oferuje 10 lat gwarancji.

Dwie najdroższe oferty to te złożone przez firmę Zbrojownia, która jest dystrybutorem Českiej Zbrojovki w Polsce – 1 699 000 złotych brutto i warszawską firmę Kaliber – 1 808 410 złotych brutto.

Zbrojownia w ofercie dla Policji zaproponowała, podobnie jak w przypadku niedawnego przetargu na broń dla Straży Granicznej, pistolet CZ P-10C. Przypomnijmy, Zbrojownia wygrała niedawno przetarg na dostawę 1600 sztuk pistoletów dla pograniczników. Oferowała wtedy właśnie model CZ P-10C. Na produkowany przez Česką Zbrojovkę pistolet Zbrojownia oferuje 14 lat gwarancji.

Warszawski Kaliber, podobnie jak w przypadku poprzednich postępowań, również w tym przypadku zaoferował Policji pistolety Glock 17 (Gen 3). Firma na broń jaką chce dostarczyć policjantom oferuje 13 lat gwarancji.

Broń, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, powinna znaleźć się w rękach policjantów do 14 grudnia 2018 roku. W najbliższym czasie możemy się zatem spodziewać wyłonienia zwycięzcy oraz podpisania umowy na dostawę pistoletów.

 DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. sff

    Brawo za koncept. Jeśli uzupełnia się stan to powinno się kupić to co na stanie. Jeśli rozpoczyna się wymianę broni to nie powinna decydować cena ale jakość i funkcjonalność.

Reklama

Najnowsze