Reklama

Policja

Policja wzmacnia śląski Speed. Wzrasta liczba śmiertelnych wypadków

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Mimo znacznie niższego, z powodu epidemii koronawirusa, natężenia ruchu samochodów i zdecydowanie mniejszej ogólnej liczby wypadków i kolizji, na śląskich drogach, z powodu przekraczania dopuszczalnej prędkości rośnie odsetek najpoważniejszych zdarzeń, skutkujących śmiercią – alarmuje policja.

Komenda wojewódzka w Katowicach zdecydowała o wzmocnieniu grupy SpeedJak wynika z policyjnych statystyk, podczas epidemii prawie o połowę zmniejszyła się liczba kolizji i wypadków, jednak wzrasta odsetek tych zdarzeń, w wyniku których giną uczestnicy ruchu drogowego. Według danych śląskiej policji, od początku kwietnia do czwartku w wyniku wypadków zginęło już 17 osób - to tyle samo, ile w całym kwietniu poprzedniego roku. Znacząco wzrosła także liczba praw jazdy zatrzymanych za przekroczenie prędkości.

Zdecydowana większość zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym nastąpiła na skutek uderzenia pojazdu w przeszkodę - barierę energochłonną, drzewo, budynek - a nie, jak to ma to miejsce w przypadku dużego natężenia ruchu, wskutek zderzenia się pojazdów. Nim doszło do najechania na przeszkodę, kierujący tracili panowanie nad pojazdem w wyniku niedostosowania prędkości, czyli mówiąc najprościej – jechali zbyt szybko.

komunikat KWP w Katowicach

Od 1 do 23 kwietnia w woj. śląskim zostało zatrzymanych 267 praw jazdy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W całym kwietniu ubiegłego roku tego typu przypadków było 140. Policjanci grupy Speed, którzy stanowią zaledwie ok. 5 proc. wszystkich policjantów ruchu drogowego, w marcu br. zatrzymali prawie połowę spośród wszystkich praw jazdy zatrzymanych za niestosowanie się do limitów prędkości.

"Ponieważ problem prędkości na drogach nie maleje, podjęto decyzję o zwiększeniu liczby policjantów i policyjnych patroli pełniących służbę w ramach działań policyjnej grupy Speed. Obecnie w grupie Speed, poza policjantami komend miejskich i powiatowych oraz komisariatu autostradowego, spotkać będziemy mogli również mundurowych drogówki komendy wojewódzkiej" - podała policja. Nadkomisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej w Katowicach powiedział, że do 48 dotychczas pełniących służbę w grupie Speed w regionie dołączy pięciu funkcjonariuszy z KWP. "Wzmocnią oni jednostki terenowe najbardziej newralgicznych miejscach" - wyjaśnił.

Grupę Speed w woj. śląskim tworzą funkcjonariusze drogówki z komendy wojewódzkiej, jednostek miejskich i powiatowych, a także z pionów kryminalnych oraz zwalczających cyberprzestępczość. Pierwszy policyjny zespół Speed powstał w stołecznym wydziale ruchu drogowego w listopadzie 2018 r., w lipcu 2019 roku podobne powołano w komendach w całym kraju

Jak podsumowywała śląska komenda na początku roku, od 19 lipca, czyli początku działalności specgrupy, do końca ubiegłego roku policjanci skontrolowali 21 392 pojazdów, których kierowcy dopuścili się 23 148 wykroczeń. Większość z nich, bo 18 295 zostało ukaranych mandatami karnymi, głównie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mundurowi skierowali ponadto 225 wniosków o ukaranie do sądu i zatrzymali prawo jazdy 336 kierowcom. Podczas interwencji na drodze policjanci zatrzymali również sprawców przestępstw. 23 osoby odpowiedzą za jazdę pod wpływem alkoholu, 4 za niezatrzymanie się do kontroli, 27 za jazdę mimo cofniętych uprawnień, a 35 za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów.

Tylko w styczniu br. policjanci śląskiej grupy SPEED skontrolowali ponad 5 100 pojazdów i ujawnili ponad 5 800 wykroczeń na drogach naszego województwa. Ponad połowa z nich dotyczyła przekroczenia dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze nałożyli przeszło 4 600 mandatów, zastosowali blisko 1200 pouczeń, a w 38 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali także 63 prawa jazdy oraz 214 dowodów rejestracyjnych.

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama