Reklama

Policja

Policja rusza z pilotażowym programem. "Sztywne łącze" w dwóch garnizonach

Autor. Lubuska Policja

W dwóch garnizonach – małopolskim i opolskim – Komenda Główna Policji uruchomiła pilotażowy projekt, w ramach którego osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji. Program jest pokłosiem sprawy, która wydarzyła pod koniec listopada ubiegłego roku w Andrychowie, a dotyczyła poszukiwanej 14-latki, która zmarła po przewiezieniu do szpitala.

O uruchomieniu pilotażowego projektu Komendy Głównej Policji poinformowało we wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Według założeń projektu, osoba zgłaszająca zaginięcie dziecka będzie mogła bezpośrednio połączyć się telefonicznie z dyżurnym danej komendy wojewódzkiej Policji.

„Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, a także w kontekście tragedii, która wydarzyła się w Andrychowie, Komenda Główna Policji powołała specjalny zespół, który ma opracować i wdrożyć koncepcje podniesienia standardów obsługi zdarzeń mogących powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Chodzi o sytuacje, gdy trzeba zapewnić szybkość i efektywność obiegu informacji” – podkreślił resort spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

W pilotażu bierze udział łącznie 79 jednostek organizacyjnych Policji z całodobową służbą dyżurną w dwóch garnizonach - 59 jednostek w województwie małopolskim i 20 w województwie opolskim. „Jednostki Policji w województwach małopolskim i opolskim zostały doposażone w stacjonarne telefony, za pomocą których będzie można bezpośrednio połączyć się z dyżurnym komendy wojewódzkiej Policji (tzw. sztywne łącze). Jest to specjalny telefon, który pełni funkcję pomocniczą w podejmowaniu niezwłocznych działań przez Policję” – wyjaśniło MSWiA.

Czytaj też

Jak zaznaczono ze „sztywnego łącza” będzie można skorzystać w przypadku m.in. odmowy przyjęcia lub opieszałości w przyjęciu przez Policję zawiadomienia o zdarzeniu mogącym powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci. Dotyczy to także przemocy domowej. Będzie to również możliwe w sytuacji próby odesłania zawiadamiającego o zaginięciu dziecka do innej jednostki Policji lub braku kontaktu z prowadzącym sprawę, a jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.

Reklama
W Komendzie Głównej Policji opracowano także plakat i ulotkę zawierające informację o numerach telefonów obsługiwanych przez instytucje/organizacje, które udzielają wsparcia i pomocy młodym ludziom. Plakaty i ulotki można znaleźć w pomieszczeniach recepcyjnych wszystkich jednostek organizacyjnych Policji. Policjanci przekazują także te materiały w szkołach podczas spotkań dotyczących profilaktyki społecznej oraz ds. nieletnich. Ponadto, na portalu policja.pl udostępniono zakładkę dotyczącą telefonów zaufania. Ze strony można też pobrać plakat i ulotkę informacyjną.
Fragment komunikatu MSWiA

Do zdarzenia w Andrychowie doszło 28 listopada 2023 roku. 14-latka miała pojechać do pobliskich Kęt. W międzyczasie zadzwoniła do ojca, któremu powiedziała, że źle się czuje i nie wie, gdzie jest. Ojciec zgłosił się na policję, gdzie przez około godzinę miał czekać, żeby funkcjonariusze podjęli działania. Finalnie 14-letnia dziewczynka została odnaleziona na tyłach sklepu przez znajomego ojca – około 500 metrów od komisariatu Policji. Nastolatka po przewiezieniu do szpitala - pomimo natychmiastowej pomocy udzielonej przez lekarzy - zmarła.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze