Reklama

Policja

Płocka Policja na plusie. Wiceszef MSWiA zapowiada dalsze zwiększanie sił

Autor. MSWiA/Twitter

Dokonaliśmy już wzmocnienia Policji w Płocku i planujemy dalsze zwiększenie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo – poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, odnosząc się do realizowanej w PKN Orlen budowy kompleksu Olefiny III, gdzie zatrudniani są obcokrajowcy.

Reklama

Wiceszef MSWiA, który we wtorek spotkał się w płockiej Komendzie Miejskiej Policji m.in. z zastępcą komendanta głównego Policji nadinsp. Romanem Kusterem oraz mazowieckim komendantem Policji nadinsp. Waldemarem Wołowcem podkreślił, że jego wizyta i spotkanie to efekt wielu sygnałów zaniepokojenia, dotyczących kwestii bezpieczeństwa, które w ostatnim czasie docierały od mieszkańców i samorządowców regionu w związku z realizowaną w PKN Orlen inwestycją.

Reklama

Wąsik przypomniał, że budowę kompleksu Olefiny III na terenie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku realizuje międzynarodowe konsorcjum, które korzysta "w ogromnej mierze" z pracowników zagranicznych, rekrutowanych w Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. "Dzisiaj na placu budowy jest około 850 pracowników, ale jak mówi nam inwestor, docelowo może być nawet 13 tys. pracowników, obcokrajowców, którzy będą mieszkali w Płocku i okolicach" - dodał.

Czytaj też

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wspomniał także, że w związku z inwestycją powstaje miasteczko dla 6 tys. osób w pobliżu terenu budowy kompleksu Olefiny III, przy czym zatrudniani tam pracownicy są kwaterowani również na terenie powiatu płockiego oraz pobliskich - gostynińskiego, sochaczewskiego, sierpeckiego i płońskiego. "Jesteśmy tu po to, żeby państwa uspokoić. Chcieliśmy podkreślić, że od dłuższego czasu Policja zajmuje się tym tematem. Zdajemy sobie sprawę, że mogą być zaniepokojeni mieszkańcy i samorządowcy z regionu. Dokonaliśmy już wzmocnienia Policji w Płocku i planujemy dalsze wzmocnienie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo" – podkreślił Wąsik.

Reklama

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że Oddział Prewencji Policji w Płocku, który liczył do niedawna 160 osób, obecnie liczy 240 osób. Chodzi dokładnie o decyzje komendanta głównego Policji z końca ubiegłego roku, zgodnie z którą dokonano zmian w strukturze organizacyjnej oddziałów prewencji w Opolu, Szczecinie, Radomiu, Kielcach, Białymstoku oraz właśnie w Płocku. Wtedy liczba mundurowych w OPP wzrosła tam do 241. Co istotne, wzmacnianie sił prewencji trwa w całym kraju już od jakiegoś czasu, w ramach trwającego programu modernizacji na lata 2022-2025. I tak liczba stanowisk policyjnych w oddziałach prewencji Policji i samodzielnych pododdziałach prewencji Policji skoczyła z 5520 (pierwsza połowa ubiegłego roku) do 8024 w maju br. (zgodnie z najnowszą decyzją komendanta głównego Policji). Ogólnie, o czym minister Mariusz Kamiński mówił jeszcze w październiku 2021 roku, na prowadzenie działań prewencyjnych utworzonych miało zostać w ramach programu modernizacji 5,6 tys. nowych etatów.

Wąsik dodał, że w samym miasteczku, a także w Mochowie, w sąsiednim powiecie sierpeckim, uruchomione zostaną dodatkowe posterunki. Wyliczył również, że codziennie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu zakwaterowania obcokrajowców pilnuje 160 funkcjonariuszy. "To jest w naszej ocenie na dziś wystarczająca liczba. Ale chciałbym powiedzieć jasno i klarownie, jeżeli będzie taka potrzeba, Policja jest przygotowana do natychmiastowego wzmocnienia swoich sił" – oświadczył Wąsik.

Czytaj też

PKN Orlen informował wcześniej, że budowa kompleksu Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w naszym regionie Europy od 20 lat i zarazem kluczowy projekt dla rozwoju koncernu. W lutym Orlen ogłosił, że w ramach przedsięwzięcia trwają już pierwsze roboty. Wcześniej, w styczniu do Polski dotarły drogą morską z Chin, a następnie barkami Wisłą do Płocka, pierwsze transporty urządzeń ponadgabarytowych dla instalacji. Po rozładowaniu na nabrzeżu elementy były przewożone na plac budowy nocą. Kilka dni temu koncern poinformował, że kolumna "Wash Tower" - największy i najcięższy element powstającego kompleksu - została umieszczona na fundamentach.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama