Reklama

Policja

Pilny zakup hełmów dla policji

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Komenda Główna Policji rozpoczęła postępowanie dotyczące dostawy hełmów odłamko-  i kuloodpornych typu ACH lub MICH w wersji „high-cut” z adapterem do montażu noktowizji. Formacja podkreśla, że zakup jest pilny, dlatego na składanie ofert potencjalni dostawy czas mają tylko do 2 grudnia. 

Formacja zamierza kupić dokładnie 250 sztuk hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH w wersji "high-cut" z adapterem do montażu noktowizji. Dostawy zakończyć mają się najpóźniej do 20 grudnia 2019 roku, zamówienie realizowane jest więc w ekspresowym tempie. Jak podkreśla policja, związane ma to być z "pilną potrzebą udzielenia zamówienia". 

W skład kompletu hełmu musi wchodzić czerep wraz z wyposażeniem zewnętrznym i wewnętrznym, karta gwarancyjna oraz szczegółowa instrukcja użytkowania, przechowywania oraz konserwacji hełmu. Jak czytamy w specyfikacji, hełmy mają umożliwiać dopasowanie do kształtu i rozmiaru głowy w zakresie obwodu od 53 do 60 cm (od M do XL). Wskazana przez formację maksymalna waga hełmu kompletnego zależna jest od tego, czy policji zaproponowana będzie wersja z jednym rozmiarem czerepu, dwoma rozmiarami czy jednak trzema (czyli oddzielne dla wersji M, L i XL). Ma on zostać dostarczony w kolorze czarny mat lub zielony/oliwka mat. 

Hełmy muszą również umożliwiać właściwą eksploatację i obsługę techniki policyjnej oraz uzbrojenia i wyposażenia indywidualnego policjanta w warunkach służbowych, w tym używanie systemu aktywnej ochrony słuchu osłaniającego uszy użytkownika. Formacja wymaga również, by hełmy zapewniały możliwość jednoczesnego stosowania przez użytkownika systemu łączności z aktywną ochroną słuchu, zestawu noktowizyjnego (np. monokular/gogle), maski przeciwgazowej czy ochrony oczu (gogle balistyczne/ochronne). Policja podkreśla, że na powierzchni czołowej czerepu ma już znajdować się adapter do mocowania noktowizji, a także szyny boczne do mocowania adapterów PICATINNY. Szyny boczne muszą być również wyposażone w "odciąg" noktowizora, z elastycznych linek, jednym końcem przytwierdzone do szyny a drugim wyposażonym w hak.

Z wymagań konstrukcyjnych dowiadujemy się również, że czerep hełmu nie może posiadać w części przedniej tzw. daszka i musi zapewniać ochronę potylicy. Co więcej, chodzi o konstrukcję wykonaną z materiałów kompozytowych. 

Wszystkie złożone oferty zostana ocenione na podstawie ceny, okresu gwarancji oraz terminu realizacji zamówienia. Na składanie propozycji podmioty mają czas do 2 grudnia, do godz. 11:00.

Made in Chorwacja

Jeszcze w sierpniu policja zdecydowała się na zakup 3032 hełmów odłamko- i kuloodpornych typu ACH lub MICH w ramach zamówienia podstawowego oraz 468 sztuk w ramach zamówienia opcjonalnego. W przetargu, jak informował InfoSecurity24.pl na początku czerwca br., zostały zgłoszone dwie oferty od UMO Sp. z o.o. z Zielonki oraz HOLSTERS HPE Polska Grzegorz Szymański z Kielc. Zamówienie trafiło ostatecznie do podmiotu z Zielonki, który oferował polskim funkcjonariuszom hełm BK-ACH, chorwackiego producenta systemów ochrony balistycznej Sestan Bush d.o.o. Prelog. Cena została ustalona na poziomie 1 177,71 zł (wartość całej dostawy: 4 121 985,00 złotych brutto), a UMO daje gwarancję na odporność balistyczną na 14 lat, zaś inne elementy hełmu mają być objęte okresem gwarancji wynoszącym 24 miesiące.

HOLSTERS HPE Polska Grzegorz Szymański zaoferował hełm kuloodporny ACH model HPE K2/O3H, wytwarzany przez chińskiego producenta Beijing V-Great International Trade Co. Ltd. W tym przypadku cena jednostkowa hełmu była mniejsza niż w ofercie konkurencji i wynosiła 791,87 zł. W przypadku gwarancji na balistykę, analogicznie jak w drugiej ofercie, mowa była o 14 latach, zaś w przypadku innych części hełmu - o 24 miesiącach. Oferta ta została jednak odrzucona przez formację.

Reklama

Komentarze

    Reklama