Reklama

Policja

Nowe zasady zakwaterowania policjantów. Prezydent podpisał ustawę

Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Policja.pl
Zdjęcie ilustracyjne, Fot. Policja.pl

O tym, że MSWiA przygotowało projekt zmian w przepisach dotyczących tymczasowego zakwaterowania policjantów, InfoSecurity24.pl pisało już w ubiegłym roku. Przepisy w ekspresowym tempie przeszły przez Sejm i Senat, a wczoraj Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Dzięki zmianom Policja będzie mogła pokryć koszty tymczasowego zakwaterowania policjanta przeniesionego do służby w innej miejscowości przez cały okres pełnienia tej służby. 

Dotychczasowe przepisy stanowiły, że policjantowi przeniesionemu z urzędu do służby w innej miejscowości, który w poprzednim miejscu pełnienia służby nie zwolnił zajmowanego domu lub mieszkania, można przydzielić tymczasową kwaterę według przysługujących norm, bez uwzględnienia zamieszkałych z nim członków rodziny. Koszty zakwaterowania pokrywane były z budżetu policji przez okres do dwóch lat od dnia przydzielenia tymczasowej kwatery.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją, koszty zakwaterowania będą pokrywane przez policję przez cały okres pełnienia służby w danej miejscowości. Pomysłodawcy projektu zwracali uwagę, że przeniesienie z urzędu policjanta o wysokich kwalifikacjach zawodowych do służby w innej miejscowości, wiąże się z ponoszeniem przez niego dodatkowych kosztów wynikających z konieczności pokrywania opłat związanych z zakwaterowaniem w nowym miejscu pełnienia służby.

Obecnie koszty policji związane z kwestią zakwaterowania policjantów przeniesionych z urzędu do służby w innej miejscowości wynoszą rocznie około 894 tys. zł. Po nowelizacji wzrosną one do około 2,7 mln zł.

Z czego wynikają te zmiany? W uzasadnieniu mogliśmy przeczytać, że chodzi m.in. o  obsadzanie „wakujących stanowisk”. Nowa regulacja umożliwi „kierowanie policjantów do wykonywania zadań w innych jednostkach organizacyjnych Policji, w zależności od aktualnej fluktuacji kadr, zapewniając jednocześnie odpowiednie wykorzystanie potencjału osobowego”. Przypomnijmy, że Policja nadal zmaga się ze sporą liczbą wolnych etatów. Jak poinformował ostatnio Rzecznik Komendanta Głównego Policji, insp. Mariusz Ciarka, w całej Polsce brakuje nawet ponad 4 tys. mundurowych.

Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

PAP/DM

Reklama
Reklama

Komentarze