Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. dostarczą Komendzie Głównej Policji prawie trzy tysiące granatów łzawiących. Umowa dotycząca dostaw podpisana została 31 lipcu br., choć o tym, że kontrakt trafi do bydgoskich zakładów poinformowano jeszcze w maju br.
Zakłady z Bydgoszczy otrzymały kontrakt na realizację dostaw granatów uniwersalnych łzawiących UGL lub równoważnych, które mogą być wyrzucane ręcznie lub wystrzeliwane ze specjalnych wyrzutni (AWGŁ-3, RWGŁ-1, RWGŁ-3). Działanie granatu polega na wydzielaniu mieszaniny dymno-łzawiącej, a jego zastosowanie w przez formację ma charakter środka przymusu bezpośredniego. Policja zdecydowała się kupić dokładnie 2 810 sztuk granatów. Formacja szacowała, że zapłaci za nie 446 790 złotych netto (550 000 złotych brutto), ale ostatecznie wartość kontraktu wynosiła 424 310 złotych netto. Bydgoskie zakłady nie pierwszy raz zajmą się realizacją dostaw tego typu granatów dla polskiej formacji, przykładowo w 2016 roku zdecydowała się zakupić 2250 sztuk tych granatów.
Przesłana formacji oferta, bowiem tylko jeden podmiot zainteresowany był realizacją dostaw, miała zostać oceniona na podstawie zaproponowanego okresu gwarancji oraz ceny. Ostatecznie zakładom przyznano 60 punktów. Konkurencji jednak nie było, więc kontrakt trafił do Nitro-Chemu. Zakłady w ofercie mają uniwersalny granat łzawiący UGŁ – 200/1. Jak podkreśla spółka na oficjalnej stronie internetowej, granat, poprzez działanie lakrymujące, ma zastosowanie do celów specjalnych, tj. wypierania, rozpraszania zbiegowisk, manifestacji i innych wystąpień o charakterze chuligańskim. Jego działanie polega na wydzielaniu gazu dymno-łzawiącego i oparte jest na wykorzystaniu drażniących właściwości cząsteczek chloroacetofenonu, który jest składnikiem obłoku dymnego, na błony śluzowe człowieka. Jego charakterystyka odpowiada dokładnie wymaganiom zamieszczonym przez policję w SIWZ.
Zamówienie, rozpisane jeszcze w marcu br., prowadzone było w ramach procedury otwartej. Kontrakt z bydgoskimi Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem S.A. podpisano 31 lipca br.
W dokumentach przetargowych formacja wskazała, że granaty mają zostać dostarczone najpóźniej do 18 października 2019 roku. Na oferty czekano natomiast do 9 kwietnia br. Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez KGP po otwarciu ofert, polskie zakłady wskazały cenę jednego granatu na 187,53 zł (co daje niecałe 521 400 zł brutto za 2810 granatów), a okres gwarancji na 24 miesiące (minimalny wymagany przez policję). Termin wykonania natomiast jest zgodny z SIWZ, czyli będzie to październik br.