Policja
Lubuscy policjanci doskonalą umiejętności kierowania pojazdami uprzywilejowanymi
Lubuska Policja stawia na doskonalenie funkcjonariuszy w zakresie prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. W tym celu odbywają się zajęcia na specjalnie przygotowanym torze. W ich trakcie wykorzystywane są m.in. troleje, przekazane jeszcze w zeszłym roku przez WORD w Gorzowie Wlkp. Należy przypomnieć, że NIK w swoim raporcie wskazał, że w ostatnich latach wielkim wyzwaniem dla Policji jest właśnie doskonalenie techniki jazdy oraz prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych przez funkcjonariuszy.
Lubuska Policja prowadzi cykliczne szkolenia podczas których mundurowi z całego województwa podnoszą poziom wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu kierowania radiowozem. Wszystko to odbywa się pod okiem policyjnych ekspertów, którzy na bieżąco doradzają funkcjonariuszom jak lepiej wykonać dany element. Jak wskazuje Policja, w trakcie tego rodzaju zajęć praktycznych ćwiczona jest jazda slalomem w przód i tył, omijanie przeszkód, hamowanie awaryjne, kierowanie na łuku drogi i wyprowadzenie pojazdu z poślizgu, do czego wykorzystywane są tzw. troleje. Te z kolei lubuscy policjanci otrzymali od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim.
Komplet trolejów, wart blisko 2 tys. złotych, został przekazany I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., insp. Krzysztofowi Sidorowiczowi przez Dyrektora WORD-u Mariusza Potockiego w listopadzie ubiegłego roku. Urządzenia od grudnia pomagają w szkoleniu lubuskich policjantów. Jazda na trolejach daje możliwość sprawdzenia zachowania się samochodu podczas poślizgu. Kierowanie takim samochodem już na pierwszym biegu daje wrażenie jazdy po śliskiej nawierzchni z prędkością około 70-80 km/h. W takiej sytuacji najważniejsza jest płynność ruchów, umiejętne dodawanie gazu, używanie hamulca i kontrowanie kierownicą. Dzięki trolejom możemy nauczyć się kontrolować poślizg, a także bezpiecznie z niego wyjść.
Pisaliśmy na łamach InfoSecurity24, że po lekturze ostatniego raportu NIK wyzwaniem dla całej Policji w kraju jest przeszkolenie funkcjonariuszy w zakresie doskonalenia techniki jazdy oraz prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Należy przypomnieć, że tylko w jednej skontrolowanej przez NIK komendzie powiatowej, uprawnienia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi mieli wszyscy funkcjonariusze.
NIK podkreślała, że wprowadzony został program trzech kursów, realizowanych przez Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, w ramach tzw. centralnego doskonalenia zawodowego. Jednak zdaniem Izby system kształcenia i doskonalenia zawodowego nie gwarantował właściwego przygotowania funkcjonariuszy do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Co więcej, zgłaszane potrzeby szkoleniowe na kursy organizowane centralnie nie były w pełni realizowane. W 2015 r. na kursach przeszkolono 153 funkcjonariuszy, a rok później 240. Stąd też należy podkreślać znaczenie, każdej tego rodzaju szkoleniowej inicjatywy realizowanej przez komendy wojewódzkie. Jak podkreślają sami policjanci, doskonalenie umiejętności funkcjonariuszy to inwestycja w szybkość oraz skuteczność ich reakcji na konkretne zdarzenia.