Reklama

Policja

KGP: tylko w czwartek 2,5 tys. pouczeń za brak maseczki

Fot. Świętokrzyska Policja
Fot. Świętokrzyska Policja

Policjanci ostatniej doby pouczyli 2 570 osób za niestosowanie się do obowiązku zakrywania ust i nosa, a w stosunku do 621 nałożyli mandaty karne - poinformował rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Funkcjonariusze w ciągu doby sprawdzili też 176 tys. osób na kwarantannie i stwierdzili 590 uchybień.

Jak poinformował w piątek rzecznik komendanta głównego Policji, funkcjonariusze - odkąd podjęli działania związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19 - sprawdzili już prawie 17,5 mln osób skierowanych na kwarantannę. "To ogromna liczba sprawdzeń i ogrom pracy dla policjantów, pamiętajmy o tym. Jest to zadanie, które cały czas wykonujemy, dokonując wyrywkowych sprawdzeń. Przypominamy, że cały czas obowiązuje w Polsce stan epidemii" - podkreślił.

Ostatniej doby - jak podał insp. Ciarka - sprawdzono ponad 176 tys. osób skierowanych na kwarantannę. "W ok. 590 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. Przypominamy, że Powiatowy Państwowy Inspektor sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężna do 30 tys. zł" - zaznaczył. "Pamiętajmy o tym, aby nie zdziwiła nas ewentualna kara wymierzona przez Państwową Inspekcje Sanitarną" - przestrzegł rzecznik KGP.

Ponadto od momentu wprowadzenia stanu epidemii, funkcjonariusze wykonywali ponad 3,78 mln służb tylko w związku ze zwalczaniem koronawirusa. "Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy ponad 173 tys. osób, ponad 20750 ukaraliśmy mandatem karnym, w ponad 7,6 tys. przypadkach skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu" - poinformował insp. Ciarka.

Jak przekazał, tylko ostatniej doby policjanci pouczyli ponad 2 570 osób, w stosunku do 621 osób nałożyli mandaty, a w prawie 80 przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu. "W pierwszej kolejności zawsze apelujemy o stosowanie się do obowiązujących ograniczeń, informujemy i przekazujemy komunikaty, również jeżeli to możliwe przy pomocy urządzeń nagłaśniających, zwłaszcza w strefach czerwonych" - zaznaczył.

Funkcjonariusze skontrowali ostatniej doby ponad 3,5 tysiąca środków publicznego transportu zbiorowego. Od początku wprowadzenia obostrzeń dokonali natomiast ponad 121 350 kontroli. Skontrolowali także 243 tysiące placówek handlowych oraz ok 2 650 miejsc, gdzie odbywają się dyskoteki. Insp. Ciarka przypomniał przy tym, że obecnie wprowadzony jest całkowity zakaz organizacji dyskotek.

Jak zaznaczył rzecznik KGP, zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężna w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. "Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność" - dodał.

Rzecznik poinformował również, że od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii, kwarantanną objęto ok. 8,6 tys. policjantów, a obecnie przebywa na niej ok. 1 220. Wśród policjantów wykryto dotąd 1 142 przypadki zakażenia koronawirusem. Wyzdrowiało 626 funkcjonariuszy. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama