Reklama

Policja

KGP publikuje dane o wakatach. W Policji wciąż brakuje ponad 4 tys. mundurowych

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

”Według stanu na dzień 31 grudnia 2019 roku w polskiej Policji służy 98 820 policjantów (…), a liczba wakatów w garnizonach policyjnych (województwach) wynosi 4282 (…)” – poinformowała Komenda Główna Policji. KGP chwali się też, że liczba wakatów jest mniejsza, „niż w tym samym czasie w 2018 roku”. Co ciekawe, jak zauważa NSZZ Policjantów, „tak naprawdę  wakatów jest 4489 bo odjęto wakaty w szkołach policji, których jest 207”. Czy Policji uda się zmniejszyć stan wakatów w 2020 roku?

W 2019 roku do służby przyjęto 4655 policjantów. Jak informuje KGP to o 155 mundurowych więcej niż pierwotnie planowano. Dodatkowo Policja przekonuje, że gdyby nie ograniczenia szkoleniowe (liczba miejsc w szkołach policyjnych, możliwości kadry nauczającej i infrastruktura szkoleniowa) "formacja byłaby w stanie przyjąć o wiele więcej kandydatów". 

Aby rzetelnie porównać stan etatowy Policji na przestrzeni lat należy przyjąć konkretną datę - najwłaściwszym wydaje się koniec lub początek roku, na przykład dzień 31 grudnia. Unikniemy wówczas sytuacji "wyrywkowego" i nierzetelnego przedstawiania danych np. porównywania stanu z lipca ze stanem ze stycznia roku poprzedzającego. Unikać należy również socjotechniki - liczba 4 tys. może robić wrażenie, ale pamiętajmy, że obecne 4 tys. wakatów w formacji liczącej 103309 policjantów to tak jakby np. w firmie 100 osobowej brakowało jedynie 3 osób.

fragment komunikatu KGP

Komenda Główna Policji przedstawiła dane dotyczące zatrudnienia od 2012 roku. "(...) w 2012 roku odnotowaliśmy zarówno najwięcej odejść policjantów ze służby jak i najniższy stan zatrudnienia. Nie są więc prawdziwe sugestie, że Policja obecnie boryka się z problemami kadrowymi, których wcześniej miałoby nie być. Liczba odejść (...) od lat jest podobna poza wskazanym 2012 rokiem" - przekonuje KGP.

Analizując liczbę policjantów pełniących służbę 31 grudnia na przestrzeni ostatnich lat (zgodnie z danymi przedstawionymi przez KGP), najmniej policjantów zatrudnionych było w 2012 roku (96 225), gdy liczba wakatów wynosiła 6084. Najwięcej policjantów pełniło służbę w 2016 roku (99 938).

Policja przekonuje, że "liczba kandydatów do służby (...) jest i była duża", jednak "okazuje się, że wielu spośród kandydatów w poszczególnych etapach doboru nie uzyskuje wystarczającej liczby punktów". 

(...) stawiamy jednak dużą wagę <<na jakość>>. W zeszłym roku było prawie 4 kandydatów na jedno wolne miejsce, jedynie co 5 kandydat dostał sie do służby, jednak przyjeto o 155 więcej nowych policjantów od planowanych 4,5 tys. W 2020 roku planujemy przyjąć do służby 4,5 tys nowych policjantów.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji

Ciarka odniósł się też do zatrudnienia w samej komendzie głównej. "Warto wyjaśnić również mity na temat stanu zatrudnienia policjantów w Komendzie Głównej Policji liczącego rzekomo kilka tysięcy etatów policyjnych. Otóż w Komendzie Głównej Policji jest 832 etatów funkcjonariuszy Policji. Zdecydowanie większość z nich jest w służbie kryminalnej i prewencji, gdzie wykonywane są czynności stricte o charakterze roboczym" - tłumaczy.

Warto przypomnieć, że jak co roku, w Policji szykuje się fala odejść, głównie związanych z przejściem funkcjonariuszy na emeryturę. Większość mundurowych ze służby odchodzi właśnie na początku roku, gdyż - jak mówią - to zwyczajnie "bardziej się opłaca". Trend ten potwierdzał w rozmowie z InfoSecurity24.pl rzecznik prasowy komendanta głównego policji. "Początek roku to czas, kiedy funkcjonariusze decydują się na odejście na emeryturę. Zawsze tak było i to jest pewna naturalna kolej rzeczy" - mówił w lipcu insp. Mariusz Ciarka. Czy stan zatrudnienia w policji zwiększy w tym roku? Biorąc pod uwagę plany związane z przyjęciami do służby - jeśli zostaną zrealizowane, a liczba mundurowych, którzy zdecydują się odejść z formacji będzie podobna - jest to raczej niemożliwe. Otwartym pytaniem pozostaje też ilu mundurowych zdecyduje się opuścić policyjne szeregi. Biorąc bowiem pod uwagę możliwości KGP, nawet jeśli poprawiona zostanie infrastruktura i baza noclegowa szkół policyjnych - co zapowiada formacja - to właśnie liczba odejść może okazać się kluczowa jeśli chodzi o tegoroczny poziom wakatów.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama